Strajk na kolei odwołany

Warszawa

Fot. sxc.hu

Nie będzie planowanego na piątek strajku kolejarzy. Zarząd spółki Przewozy Regionalne porozumiał się z pracownikami. Rozmowy trwały do późnych godziny nocnych. Każda ze stron wychodziła z rozmów z niedosytem, bo obie musiały w pewnych kwestiach ustąpić.

Jak poinformowała prezes Przewozów Regionalnych Małgorzata Kuczewska-Łaska, pracownicy spółki - oprócz podwyżki w wysokości średnio 120 zł, którą dostali w sierpniu br., dostaną jeszcze średnio o 130 zł więcej od lipca 2012 r. i o 30 zł więcej od początku 2013 r.

Zarząd przystał także na wstrzymanie wypowiedzeń w śląskim oddziale oraz niewydzierżawianie taboru spółkom regionalnym.

Minister obiecał "szczyt kolejowy"

- W tym porozumieniu wycofaliśmy się z organizacji strajku. Oprócz porozumienia dotyczącego podwyżek płac uzgodniliśmy, że do połowy września minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zwoła "szczyt kolejowy", który dotknie najistotniejszych problemów polskiego kolejnictwa w sferze przewozów pasażerskich z korzyścią dla podróżnych.

"Szczyt" miałby potrwać kilka miesięcy i miałyby być na nim omówione - jak podkreślił szef Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek - "wszystkie kwestie funkcjonowania kolei".

Groźba strajku znikła

Poprzedni, 24-godzinny, kolejarze zorganizowali w ubiegłą środę. W Warszawie paraliżu nie było, ale strajk spowodował utrudnienia w całej Polsce. Na trasy nie wyjechały niemal wszystkie pociągi Przewozów Regionalnych.

W czasie protestu zaproponowali zarządowi dalsze rozmowy. Związki więc zawiesiły protest, a po rozmowach Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy zdecydował się przesunąć z 24 na 26 sierpnia ewentualne odwieszenie strajku. Do tego protestu nie dojdzie.

Przewozy Regionalne uruchamiają dziennie ok. 2,7 tys. połączeń, z których korzysta średnio ok. 300 tys. pasażerów.

Czytaj więcej na tvn24.pl

twis//kdj//mz