Stolica zgaśnie na godzinę

Warszawa

| Getty ImagesTVN Warszawa

Egipskie ciemności w stolicy? Na to liczą organizatorzy akcji Godzina dla Ziemi. Namawiają warszawiaków, żeby dziś, w sobotę o 20.30 wyłączyli światła w domach.

Już w czwartek, przed wejściem na stację metra Centrum przedstawiciele WWF, wraz z harcerzami, Kingą Rusin i Michałem Pirógiem rozdawali warszawiakom żarówki. - Chcemy zachęcać do wymiana tradycyjnego oświetlenie na energooszczędne - tłumaczyła Monika Marks z WWF.

To był tylko wstęp do głównej akcji. Już dzisiaj na godzinę zgasnąć mają światła na całej Ziemi.

Co zgaśnie?

W stolicy zgasną m.in. PKiN, mosty, mury obronne Starego Miasta, ratusz przy pl. Bankowym, Katedra Jana Chrzciciela, Kościół Jezuitów, Wieża Ciśnień w zakładzie Wodociągu Centralnego, Gruba Kaśka.

Czy warszawiacy też zgaszą światła? Do tego namawia WWF.

Pamiętać o szczegółach

– To akcja społeczna. Nie chodzi o wygenerowanie szczególnej oszczędności. Ma to być symboliczny gest – wyjaśniała Marks.

W ten sposób organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na drobne oszczędności – wyjmowanie z kontaktu ładowarek do telefonów, gdy są już nie używane, czy gaszenie światła w pomieszczeniu, w którym już nie przebywamy. – Drobne rzeczy, ale mogą skumulować się w duże oszczędności – przekonuje Marks.

ran/mz/aq