Stolica zdobyła milion euro. Nagroda za "Virtualną Warszawę"

Warszawa

Facebook Hanna Gronkiewicz -WaltzWarszawa zdobyła 1 mln euro

Warszawa zdobyła wyróżnienie w międzynarodowym konkursie dla europejskich miast Mayors Challenge. Stolica dostanie 1 mln euro za projekt "Virtualna Warszawa", który ułatwi osobom z wadami wzroku oraz turystom poruszanie się po mieście.

Konkurs „Mayors Challenge” ("Wyzwanie dla burmistrzów") realizowany jest przez organizację Bloomberg Philanthropies. Ma on na celu zainspirowanie miast do opracowania nowatorskich koncepcji podniesienia komfortu życia ich mieszkańców oraz rozwiązań największych problemów społecznych i gospodarczych (np. bezrobocie młodych, starzejące się społeczeństwa czy zanieczyszczenie środowiska). Miasta, które brały udział w rywalizacji, zgłaszały projekty różnego rodzaju przedsięwzięć i udogodnień. Nagrodę główną w wysokości pięciu milionów euro zdobywa miasto, które przedstawiło najciekawszy i najbardziej kreatywny i nowatorski pomysł możliwy do wprowadzenia także w innych miastach. Warszawa zdobyła wyróżnienie za projekt ułatwiający osobom z wadami wzroku oraz turystom poruszanie się po mieście.- To jest olbrzymi sukces stolicy. Zgłoszony przez nas projekt to bardzo innowacyjne rozwiązanie; cieszymy się, że został doceniony. Przyznana Warszawie nagroda potwierdza, że nasz pomysł wykorzystania nowoczesnych technologii do ułatwienia poruszania się po mieście osobom z niepełnosprawnościami ma przyszłość - powiedział rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.

Beacony ułatwią nawigacje po stolicy

System "Virtualna Warszawa" ma działać w oparciu o technologię GPS oraz sieć punktów lokalizacyjnych (tzw. beaconów). Aby korzystać z nawigacji, użytkownik będzie musiał pobrać na smartfona mobilną aplikację, która, wraz z siecią zainstalowanych w różnych miejscach miasta beaconów, ułatwi poruszanie się po stolicy.Beacony to elektroniczne urządzenia wielkości monety. Rozmieszczone w odpowiednich miejscach, komunikują się z aplikacją i umożliwiają precyzyjne określenie położenia jej użytkownika. Zapisana w nich informacja pozwala oznaczyć np. numery pokoi, tablice informacyjne czy schody. W ten sposób system pomoże np. trafić do konkretnego gabinetu lub okienka w urzędzie, pobrać numerek do kolejki oraz poruszać się po budynku. Nawigację ma ułatwić także specjalny system głosowy dla osób niewidomych i niedowidzących.- Wygraną w konkursie przeznaczymy na rozwój "Virtualnej Warszawy" i rozwój całego systemu. Będziemy pracować, by objął on jak najwięcej miejsc w stolicy i by pracował jak najsprawniej - powiedział Milczarczyk. Podkreślił, że priorytetem miasta jest ułatwienie życia osobom z uszkodzonym wzrokiem, ale zaznaczył też, że miasto ma pomysły, które pozwolą znacznie bardziej wszechstronnie wykorzystać "Virtualną Warszawę" - w przyszłości z systemu mają też korzystać np. turyści zwiedzający miasto.

Testy w październiku

System "Virtualna Warszawa" został już wdrożony w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych przy ul. gen. Andersa; jego rozwiązania od kilku miesięcy są też testowane na wybranych przystankach komunikacji miejskiej. Jak poinformował rzecznik ratusza, "wewnętrzne" testy potrwają jeszcze ok. 2 tygodni, ale na początku października wszystkie przystanki linii 185 zostaną wyposażone w beacony, tak aby działanie "Virtualnej Warszawy" mogli sprawdzić mieszkańcy stolicy.Do ostatniej edycji konkursu (2013-2014) zgłosiło się 155 miast o populacji przekraczającej 100 tys., z 28 europejskich krajów. Wiosną organizacja Bloomberg Philanthropies ogłosiła 21 miast, które przeszły do finału. Główną nagrodę zdobyła Barcelona za pomysł stworzenia społecznej sieci wsparcia starszych mieszkańców miasta, który ma przeciwdziałać ich wykluczeniu i dyskryminacji. Poza Warszawą równorzędne wyróżnienia i nagrody wysokości miliona euro zdobyły także trzy inne miasta - Ateny, dystrykt metropolitarny Kirklees w Wielkiej Brytanii oraz Sztokholm.W finale konkursu oprócz Warszawy były też dwa inne polskie miasta: Gdańsk i Kraków.

PAP/jb