Stolica wynajmie 500 toalet na Euro 2012

Warszawa

fot sxc

Spośród miejskich przygotowań do Euro 2012 największe zainteresowanie budzą inwestycje i remonty. Tymczasem już teraz rozstrzygają się sprawy mniej spektakularne, ale równie ważne. Zarząd Oczyszcania Miasta ogłosił przetarg na dostarczenie i obsługę 500 przenośnych toalet na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

O schludne szalety na Euro 2012 postanowili upomnieć się organizatorzy kampani Toaleta2012.pl. To oni organizowali przed dwoma laty konkurs na najlepszy szalet - wygrał ten przy ul. Kruczej. "W obliczu zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, podczas których nasz kraj odwiedzą tysiące zagranicznych turystów, sprawa braku toalet staje się coraz bardziej nagląca" - piszą teraz w petycji do prezydent miasta.

26 dla niepełnosprawnych

Władze miasta zajęły się tym problemem. Choć jeszcze przed rokiem była nadzieją, że w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego stolica wzbogaci się o nowoczesne, stacjonarne toalety, to skończy się na przenośnych.

ZOM szuka firmy, która dostarczy przenośne kabiny sanitarne niewymagające podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej. Do jej zadań będzie należało ustawienie i obsługa toalet - wyposażenie, sprzątanie trzy razy w ciągu dnia oraz naprawy.

260 toalet, w tym ok. 26 dla niepełnosprawnych, stanie w dzielnicach prawobrzeznych: na Targówku, Pradze Północ, Pradze Południe, w Wawrze, Rembertowie i na Białołęce. Kolejne 240, w tym ok. co dziesiąta dla niepełnosprawnych, pojawi się na lewym brzegu: w Śródmieściu, na Ochocie, Woli, Mokotowie, Żoliborz, Bielanach, Bemowie i Ursynowie oraz w Wilanowie i we Włochach.

Z wentylacją i antypoślizgową podłogą

Każda toaleta powinny być wyposażone w bezodpływowy zbiornik z wentylacją, pisuar, antypoślizgową podłogę i zamykany pojemnik na papier toaletowy. W tej przeznaczonej dla niepełnosprawnych powinny znaleźć się także: zamek ze wskaźnikiem (wolny - zajęty) i solidne poręcze umożliwiające uchwyt oburęczny. Muszą one oczywiście zapewniać możliwość swobodnego wjazdu wozkiem inwalidzkim.

Otwarcie ofert nastąpi 18 października. Bezpośrednio przed otwarciem ofert ZOM poda kwotę, jaką zamierza wydać na wynajem

js/ran/ec