Stolica walczy o tytułnajpiękniejszego miasta świata

Warszawa

sxc.huWarszawa walczy o tytuł najpiękniejszego miasta świata

Warszawa, Kraków i Katowice przeszły do kolejnego etapu walki o tytuł najpiękniejszego miasta świata - podała w czwartek fundacja New7Wonders, która organizuje konkurs.

Do następnego etapu przeszły 302 miasta, z których aż 74 leżą w Europie. Wśródnich są: Warszawa, Kraków i Katowice.

Następny etap do listopada

Konkurentami polskich miast w tym etapie głosowania są m.in. Nowy Jork, Las Vegas, Rzym, Bruksela, Sarajewo i Kair. W wyniku rozpoczętych w czwartek kolejnych kwalifikacji, spośród 302 miast z całego świata do kolejnego etapu przejdzie 77 z nich. Głosować można przez internet do listopada.

W finale znaleźć się ma 28 z nich, a siedem uzyska miano jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Ostateczną listę 7 najpiękniejszych miast świata fundacja New7Wonders ma ogłosić 7 grudnia 2013 r.

Fundacja New7WondersFundacja New7Wonders organizowała wcześniej konkursy na siedem nowych cudów architektury oraz siedem nowych cudów świata natury. W tym ostatnim konkursie do finału dotarły Mazury, które w głosowaniu internautów z całego świata jako jedyne miejsce w Europie znalazły się w pierwszej czternastce. Mimo że Mazury nie weszły do finałowej siódemki, lokalni samorządowcy przyznawali, że udział Krainy Tysiąca Jezior w konkursie rozreklamował region, na nowo uczynił go modnym i popularnym wśród turystów z Polski i Europy. Na liście siedmiu nowych cudów natury znalazły się: Amazonka, zatoka Halong, wodospad Iguazu, wyspa Jeju, park narodowy Komodo, podziemna rzeka Puerto Princessa i góra Stołowa.

PAP/su/par