Stolica szuka wolontariuszy na Światowe Dni Młodzieży

TVN Warszawa

archiwumŚwiatowe Dni Młodzieży odbędą się w lipcu w Krakowie

Warszawa poszukuje osób, które zaangażują się w wolontariat podczas tygodnia diecezjalnego Światowych Dni Młodzieży. Trzeba mieć 18 lat i być dyspozycyjnym przez co najmniej trzy dni wydarzeń. Chętni mogą się zgłaszać do 17 kwietnia.

- Poszukujemy osób, które chcą i będą mogły się zaangażować właściwie we wszystkich obszarach, jakie można sobie wyobrazić. Szukamy tłumaczy, którzy będą tłumaczyli na bieżąco to, co się dzieje podczas wydarzeń centralnych, ale i tłumaczy, którzy przetłumaczą teksty. Szukamy wolontariuszy reporterów relacjonujących na bieżąco pracę innych osób. Potrzebne są też osoby, które we współpracy z innymi będą chciały pomagać od strony technicznej, porządkowej, informacyjnej. Poszukujemy również wolontariuszy do służby liturgicznej czy muzycznej - powiedziała w rozmowie z PAP Karolina Błażejczyk z Centrum ŚDM Diecezji Warszawsko-Praskiej.

- W zasadzie zaangażować się może każdy. Wystarczy pokazać, jakie się ma umiejętności, a my odpowiednie miejsce dla tej osoby znajdziemy - dodała.

Szukają 1000 osób

Warszawa szuka wolontariuszy na tydzień diecezjalny Światowych Dni Młodzieży. Potrzebnych jest ok. tysiąca osób - niezależnie do wyznania czy przynależności do Kościoła katolickiego. Projekt wolontariatu realizowany jest wspólnie przez czterech partnerów: po stronie kościelnej są to archidiecezja warszawska oraz diecezja warszawsko-praska; po stronie samorządowej - Centrum Myśli Jana Pawła II i Centrum Komunikacji Społecznej stołecznego ratusza.

Żeby zostać wolontariuszem należy wejść na stronę www.sdm2016.warszawa.pl i wypełnić formularz rekrutacyjny. - Na początku wybieramy, czy chcemy być wolontariuszem organizacji miejskiej czy którejś z diecezji. Potem wybieramy stanowiska, możemy ich wybrać kilka - czy chcemy np. pracować przy kościele i opowiadać o jego historii, czy przekazywać informacje komunikacyjne, pomagać na dworcu. Możemy się też zapisać do służby medycznej, porządkowej, do sekcji tłumaczy. W formularzu to zaznaczamy. Wypełniamy wszystkie potrzebne dane i czekamy na rozmowę rekrutacyjną - wyjaśniła Karolina Błażejczyk.

W formularzu podaje się dokładne dane osobowe, zaznacza się również poziom znajomości języków obcych (wyszczególnione są angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, portugalski) i dodaje zdjęcie w pliku cyfrowym.

Zapoznanie z kandydatem

Po wypełnieniu formularza kandydat na wolontariusza otrzymuje mail z kalendarzem rozmów rekrutacyjnych. W systemie, po zalogowaniu, wybiera dogodny dla siebie termin - często są to godziny późno popołudniowe czy wieczorne.

Rozmowa trwa ok. 15 minut. - Ale nie traktujmy tego jako egzaminu. Nie stajemy przed komisją rekrutacyjną, która będzie nas egzaminować. To ma być miła rozmowa, zapoznanie z kandydatem i będzie owocowała dalszą współpracą - powiedziała Błażejczyk.

Jak tłumaczyła Aleksandra de Mezer, koordynatorka Departamentu Logistyczno-Personalnego Centrum ŚDM Diecezji Warszawsko-Praskiej, rozmowa jest potrzebna, bo wiele wyjaśnia. - Po przeczytaniu informacji na stronie internetowej nie do końca każdy kandydat ma wyobrażanie, jak taka praca, zaangażowanie ma wyglądać. Taka rozmowa rekrutacyjna jest więc okazją do zadania pytań, wyjaśnienia wątpliwości. W trakcie rozmowy może się też okazać, że ktoś chciał być wolontariuszem w jakimś obszarze, a po okaże się, że chce to zmienić - powiedziała.

Szkolenia z pierwszej pomocy

Po zakwalifikowaniu, kandydat rozpocznie szkolenia - obowiązkowe z pierwszej pomocy i komunikacji międzykulturowej oraz szkolenia z wiedzy potrzebnej na stanowisku, które wolontariusz będzie zajmował. "Jeśli ktoś nie miał żadnego doświadczenia, nie powinien się martwić. Dzięki szkoleniom wszystkiego się dowie" - podkreśliła Błażejczyk.

Wolontariusz powinien zadeklarować zaangażowanie na minimum trzy dni. Będzie pracował w systemie zmianowym. Zmiany są różne - po 3, 5, nawet 10 godzin. - Ale trzeba pamiętać, że każdy wolontariusz ma do dyspozycji centrum wolontariatu, czyli miejsce, gdzie będzie mógł odpocząć, znaleźć informację, napić się czegoś, czy po prostu posiedzieć i porozmawiać z innymi wolontariuszami - powiedziała Błażejczyk. Dni w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca; dzień później - 26 lipca - zaczynają się ŚDM w Krakowie.

Podczas Euro 2012 wolontariusze pracowali między innymi w strefie kibica:

Strefa Kibica otwarta
TVN24

PAP/su