Stolica najlepsza, choć nie wygrała w żadnej kategorii

Warszawa

Wiceprezydent na konferencji EuropolisTVN24
wideo 2/2

Warszawa została liderem "Rankingu polskich bezpiecznych i otwartych miast" przygotowanego przez Fundację Schumana i Politykę Insight. Zaraz za stolicą znalazły się Kraków i Rzeszów.

Ranking został ogłoszony podczas konferencji "Europolis. Miasto bezpieczne i otwarte" w Centrum Nauki Kopernik na warszawskim Powiślu.Piotr Arak z Polityki Insight, autor zestawienia, zaznaczył, że bezpieczne i otwarte miasto to takie, w którym wszyscy mieszkańcy niezależnie od religii, pochodzenia, koloru skóry mają pewność utrzymania poczucia bezpieczeństwa, które stabilizuje ich życie i pozwala na rozwój.

44 wskaźniki

Na potrzeby badania wykorzystano 44 wskaźniki pogrupowane w pięciu "wymiarach": bezpieczeństwo indywidualne, otwartość na innych, bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne oraz bezpieczeństwo komunikacyjne. Wśród tych wskaźników, mówił Arak, były m.in. kradzieże, liczba pożarów, ofiary śmiertelne wypadków drogowych, liczba zezwoleń na pracę wydanych dla obcokrajowców, a także liczba kamer miejskich.W rankingu ujęto 66 miast. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa, drugie Kraków, a trzecie Rzeszów. Tuż za podium znalazł się Poznań, a kolejne trzy miejsca (od piątego do siódmego) zajęło Trójmiasto, czyli w kolejności Gdynia, Gdańsk i Sopot. Pierwszą dziesiątkę zamykają Siedlce, Olsztyn i Bydgoszcz.Z kolei pięć ostatnich miejsc - od 62 do 66 - zajęły: Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Wałbrzych i Włocławek.

68 proc. zadowolonych warszawiaków

Warszawa wygrała zestawienie, chociaż - jak powiedział Arak - w żadnej z poszczególnych kategorii nie była pierwsza. - W żadnym rankingów nie jest pierwsza, natomiast jest wysoko w każdym z nich - wyjaśnił.I tak w kategorii bezpieczeństwa publicznego pierwsze miejsce zajął Zamość, drugie Biała Podlaska, a trzecie Przemyśl. Warszawa jest dopiero w czwartej dziesiątce.Według raportu miastem, w którym mieszkańcy czują się najbezpieczniej, ufają innym, a także występuje najmniej przypadków przemocy domowej i wypadków przy pracy jest Sopot. Druga jest Gdynia, a trzecie Świnoujście.95 proc. mieszkańców Sopotu jest zadowolonych, że mieszka właśnie w tym mieście, na drugim miejsce jest Słupsk - 93 proc., a na trzecim Żory. Dla Warszawy ten odsetek wynosi 68 procent.W kategorii bezpieczeństwo komunikacyjne trzy pierwsze miejsca zajęły: Świętochłowice, Grudziądz i Bydgoszcz. Stolica jest na 10. miejscu.Najlepiej dla bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego jest mieszkać w Rzeszowie lub Warszawie. Trzecie jest Opole, czwarty Poznań. W Warszawie średnie miesięczne wynagrodzenie jest najwyższe - 5 tys. 399 złotych.Raport Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce został przygotowany przez Politykę Insight.

PAP/skw/pm