Stolica kontra upały: kranówka od strażników, bramki wodne

Warszawa

Urząd MiastaBramki wodne

Upał nie odpuszcza, dlatego na ulicach pojawia się coraz więcej opcji chłodzenia. Oprócz kurtyn wodnych urzędnicy ustawili specjalne bramki chłodzące. A strażnicy miejscy rozdają kranówkę w foliowych torebkach.

Bardzo wysoka temperatura towarzyszyła warszawiakom w środę, w czwartek też będzie gorąco. Jak informuje tvnmeteo.pl, temperatura wyniesie nawet 34 stopnie Celsjusza.

Woda z bramek i kurtyn

W związku z wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżeniem przed upałem drugiego stopnia między innymi województwa mazowieckiego, od środy w stolicy pojawią się bramki wodne jako uzupełnienie już działających kurtyn wodnych.

Warszawiacy będą mogli się ochłodzić w bramkach postawionych koło bemowskiego ratusza przy ul. Górczewskiej, w parku Magicznym przy ul. Skarbka z Gór, w parku przy Centrum Edukacji Kulturalnej na ul. Szegedyńskiej 9A, w Ogrodzie Jordanowskim przy ul. Odyńca, na placach Narutowicza, Szembeka i Weteranów 1863, w parkach Szczęśliwickim, Hassów, Olkówek, przy ul. Sikorskiego, Kondratowicza 20, Grójeckiej koło Zieleniaka i przy placu zabaw koło al. Chruściela. Pierwsza bramka już stanęła koło stacji metra Świętokrzyska.

Działające już w stolicy kurtyny wodne ustawiono na placach Zamkowym, Trzech Krzyży (przy pomniku Witosa), Konstytucji (od ul. Waryńskiego), Defilad (w okolicy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i Marszałkowskiej) oraz przy ulicach: Floriańskiej (przy bazylice Św. Floriana), Nowy Świat i Smolnej (przy skwerze Wisłockiego). Zraszacze będą także ustawione koło Płyty Desantu przy ul. Solec (bulwar Flotylli Wiślanej) i na skwerze Hoovera.

Kranówka od strażników

Do tego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wspólnie ze strażnikami miejskimi częstuje mieszkańców warszawską kranówką.

"Woda spełnia rygorystyczne kryteria, ma datę ważności, przede wszystkim jest przyjemnie chłodna. Funkcjonariusze przewożą ją w specjalnych lodówkach, dzięki temu dociera na miejsce świeża. Turyści oraz mieszkańcy miasta, którzy otrzymują bezpłatną wodę, z zadowoleniem przyjmują takie działania strażników miejskich" – czytamy na stronie internetowej formacji.

Funkcjonariusze częstują wodą między innymi na placu Powstańców Warszawy czy Zamkowym, a także na ulicy Grochowskiej.

Chłodzić miała również woda z poidełek. 177 taki urządzeń wzorowanych na Grubej Kaśce obiecywali ustawić tego lata stołeczni urzędnicy. Przydałyby się, ale na razie, nie powstało żadne i w tym roku raczej nie ma na to szans. Nowy termin to lato 2019.

Projektant o źródełkuArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

ran,PAP/b