Najnowsze

Stolica: 339 warszawiaków z zatrzymanym prawem jazdy

Najnowsze

archiwumKierowcy powinni się mieć na baczności

Od 18 maja do 30 czerwca, tylko na terenie Warszawy i tylko stołecznym kierowcom, policja zatrzymała już 339 praw jazdy.

Najwięcej praw jazdy stracili mieszkańcy Pragi Południe; w sumie 50. W czołówce znaleźli się także mieszkańcy Białołęki i Mokotowa (28) czy Ursynowa (22).

W sumie w Warszawie prawo jazdy, na trzy miesiące, straciło 339 osób.

O to pełna lista:

Bemowo - 21 Białołęka - 28 Bielany - 14 Mokotów - 28 Ochota 22 Praga Południe - 50 Praga Północ - 16 Rembertów - 4 Śródmieście - 10 Targówek - 20 Ursus - 16 Ursynów -22 Wawer - 12 Wesoła - 7 Wilanów - 10 Włochy -15 Wola 14 Żoliborz - 7.

Nowe przepisy

18 maja weszły w życie nowe przepisy. Zgodnie z nimi kierowcom, którzy na obszarze zabudowanym przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h, odbierane jest prawo jazdy. Dzieje się to bezpośrednio przy kontroli, a dokument zabiera policjant.

Prawo jazdy może zostać również zatrzymane kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi w pojeździe więcej osób, niż to wynika z liczby w dowodzie rejestracyjnym.

Zabrany dokument przesyłany jest do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzymuje dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do 6 miesięcy; kolejna "wpadka" bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzamin.

Efekt nowych przepisów

Według policjantów, nowe przepisy mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jako przykład podawali poniedziałek - 8 czerwca. Tego dnia nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku na polskich drogach.

- Nie pamiętam takiego dnia w naszym kraju, żeby nikt nie zginął na drogach - komentował wówczas Wojciech Pasieczny, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, były szef stołecznej drogówki.

Policjanci oceniają, że to efekt działania nowych przepisów
Policjanci oceniają, że to efekt działania nowych przepisówTVN24

su

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości