Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Stołeczny ratusz w Pałacu Kultury? "Byłoby taniej i wygodniej"

Warszawa

archiwum TVNPałac Kultury z drona

Cały stołeczny ratusz w jednym budynku? Taki pomysł ma były radny Grzegorz Walkiewicz. Obecnie placówki urzędu miasta znajdują się w kilkudziesięciu miejscach. Skupienie ich w jednym miałoby ułatwić pracę urzędnikom i życie mieszkańcom, którzy chcąc załatwić jakąś sprawę nie musieliby jeździć po całej Warszawie.

Swoją inicjatywę Walkiewicz zgłosił w ramach tegorocznego budżetu partycypacyjnego. W projekcie pod hasłem: "Ratusz do PeKiNu" proponuje nie tyle samo przeniesienie, co audyt, który miałby sprawdzić, czy jest ono w ogóle możliwe.

Były radny Śródmieścia, obecnie szef stowarzyszenia Warszawa Obywatelska widziałby na placu Defilad nie tylko biura urzędu miasta stołecznego Warszawy, ale też ratusz dzielnicy Śródmieście. "Z dobrodziejstw ujednolicenia siedziby poszczególnych biur i wydziałów skorzystaliby wszyscy mieszkańcy" – przekonuje w opisie pomysłu.

Koszt audytu oszacował na 50 tys. zł.

Rozsiane po całej Warszawie

Autor przypomina, że obecnie biura stołecznego ratusza i wydziały śródmiejskiego urzędu są ulokowane w kilkudziesięciu miejscach. Główne "centrum dowodzenia", w którym urzęduje prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz jej zastępcy znajduje się przy pl. Bankowym. Kilkaset metrów dalej znajduje się Centrum Komunikacji Społecznej (przy Senatorskiej).

Ale już na przykład Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich jest na pl. Starynkiewicza, Biuro Konserwatora Zabytków – na Nowym Świecie, Zarząd Dróg Miejskich przy ul. Chmielnej, a Zarząd Oczyszczania Miasta przy Al. Jerozolimskich.

"Takie rozwiązanie jest bardzo niewygodne zarówno dla mieszkańców jak i pracujących w nich urzędników" – przekonuje Walkiewicz.

"Co więcej wiele siedzib jest obecnie wynajmowanych od prywatnych właścicieli nieruchomości, co generuje znaczne nakłady. Inwestycja w modernizację PKIN oraz dostosowania jego pomieszczeń do potrzeb urzędu miasta i dzielnicy prawdopodobnie byłaby wiec także opłacalna ekonomicznie" – dodaje.

Obecnie w Pałacu Kultury znajduje się Biuro Sportu. Tam też dyżurują warszawscy radni i raz w miesiącu odbywają się sesje Rady Warszawy.

Rzecznik: nie ma możliwości

O pomysł Walkiewicza zapytaliśmy rzecznika stołecznego ratusza. - Takie analizy były robione i nie jest możliwe przeniesienie całego urzędu do Pałacu Kultury – odpowiada Bartosz Milczarczyk. Przypomina jednak, że mieszkańcy najczęściej potrzebują lokalnych miejsc do załatwienia spraw urzędowych. I takie można znaleźć w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w każdej dzielnicy.

To nie pierwszy raz, kiedy pojawia się pomysł "wyniesienia" stołecznych urzędników z placu Bankowego. Kilka lat temu proponowano, aby ratusz przenieść do Pałacu Saskiego, który miałby zostać odbudowany. Taką propozycję zgłaszał m.in. startujący w ostatnich wyborach na prezydenta Warszawy Przemysław Wipler.

Przed wojną warszawski ratusz urzędował w Pałacu Jabłonowskich przy Senatorskiej. Budynek niestety nie przetrwał wojny. I choć pod koniec lat 90. został odbudowany – urzędnicy do niego nie wrócili. Obecnie mieści się w nim bank.

Czytaj więcej o odbudowie Pałacu Saskiego:

Minister kultury o odbudowie Pałacu Saskiego
Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

kw/b