Najnowsze

Stołeczne ulice jak wiejskie drogi. W tym roku utwardzą kilkadziesiąt

Najnowsze

[object Object]
Ulica Figowa na Siekierkachtvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Przyśpiesza program utwardzanie dróg gruntowych na peryferiach Warszawy. W tym roku już 19 ulic zyskało nową nawierzchnię, 40 kolejnych jest zapisanych w planie. Ale to wciąż nie jest poziom, który obiecywał Rafał Trzaskowski. W kampanii prezydenckiej mówił o utwardzaniu stu ulic rocznie.

Program to "inwestycyjne dziecko" wiceprezydent Renaty Kaznowskiej. Zainaugurowała go w 2017 roku, kiedy jeszcze odpowiadała za drogownictwo. Po wyborach tę działkę przejął Robert Soszyński, ale w pomysłu poprzedniczki nie zlikwidował (co zdarzyło się w przypadku garaży pod boiskami szkolnymi).

W stolicy, szczególnie na jej obrzeżach, wiele ulic to dziurawe dukty, po deszczu zamieniające się w błotne wąwozy. Tam, gdzie kanalizacja nie jest planowana w najbliższych latach, co wyklucza remont w normalnym standardzie, urzędnicy postawili na doraźne działania.

Plan na ten rok: 59 ulic

Listę opracowali w porozumieniu z burmistrzami dzielnic. Warunkiem, który musi spełniać ulica, jest posiadanie kategorii drogi publicznej gminnej. Są utwardzane betonem lub asfaltem, bez tworzenia oświetlenia, odwodnienia, kanalizacji i chodników. Inwestycje prowadzi Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, a prace wykonuje Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.

- Po wstępnej weryfikacji do programu na 2019 roku zostało zakwalifikowanych 59 ulic. Szacunkowy koszt ich utwardzenia, to około 17,5 miliona złotych. Z tej liczby 12 ulic już zostało utwardzonych lub jest w trakcie, siedem zostanie wyremontowanych w najbliższym czasie, pozostałe muszą przejść kolejną weryfikację - wykonaną przez geodetów w terenie - informuje nas Małgorzata Gajewska, rzeczniczka ZMID.

Z tego też względu ZMID nie upublicznia pełnej listy na ten rok. Natomiast lista tych zweryfikowanych z zapewnionym finansowaniem przedstawia się następująco: Metafory, Cytrynowa, Daktylowa, Figowa, Szewska, Płatnerska, Trójpolowa, Strumień, Przyce, Na Bateryjce, Garncarska, Literacka, Liryczna, Rodziewiczówny (Wesoła), Fraszka.

Miało być sto rocznie

W 2017 roku, gdy program ruszył przeznaczono na niego 7,5 miliona złotych, co pozwoliło utwardzić 23 ulice. W 2018 roku kosztem 12,5 miliona złotych nową nawierzchnię zyskały 22 drogi.

W sierpniu ubiegłego roku Rafał Trzaskowski jako kandydat na prezydenta stolicy deklarował utwardzanie stu ulic rocznie. - Moje zobowiązanie jest takie, że do końca kadencji postaramy się utwardzić wszystkie 400 ulic, które utwardzone nie są. Będziemy utwardzać po 100 ulic rocznie - mówił.

"Będziemy utwardzać 100 ulic rocznie"
"Będziemy utwardzać 100 ulic rocznie"TVN24

b/pm

Pozostałe wiadomości