Stołeczna policja gotowa na ferie. Będą kontrole autobusów

Warszawa

tvnwarszawa.plPolicja będzie kontrolować autokary

19 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe na Mazowszu. Policja zapowiada kontrole autobusów wiozących dzieci na zimowy wypoczynek. Funkcjonariusze przypominają również o bezpieczeństwie podczas zabawy w mieście.

Już 16 stycznia policjanci z drogówki rozpoczną kontrole autokarów wiozących dzieci z Warszawy na ferie. Sprawdzanie sprawności technicznej pojazdów odbywać się będzie na parkingu przy Torwarze. Po wcześniejszym umówieniu się przez telefon policjanci z drogówki mogą też dojechać w miejsce wyjazdu autokaru z dziećmi.

– Drobne usterki, jak np.: wymiana żarówki, które kierowca może naprawić na miejscu nie są karane – mówi Robert Opas ze stołecznej policji i dodaje:- Jeśli jednak pojazd ma poważne usterki, możemy nałożyć mandat na kierowcę lub zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, wtedy taki autokar może pojechać jedynie do warsztatu. Kontrole potrwają do 1 lutego.

Sprawdzić stan swojego auta

Policjanci przypominają również, żeby przed wyruszeniem w drogę prywatnym samochodem, również sprawdzić jego stan techniczny. - Koniecznie sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie oraz stan koła zapasowego, dopasujmy fotelik do sylwetki dziecka. Jeśli znajdziemy na to wszystko czas, unikniemy w podróży przykrych niespodzianek – apelują policjanci.

Ferie w mieście

Wiele dzieci ze stolicy nie wyjedzie w tym roku na zimowy wypoczynek. Stołeczna policja przypomina by rodzice uczulili dzieci na wypadek wszystkich niebezpieczeństw na jakie narażeni są najmłodsi. - Przypomnijmy dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg czy rzek i jezior. Nie bądźmy lekkomyślni, nie organizujmy kuligu polegającego na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora. Zadbajmy o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe. Wytłumaczmy dzieciom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci bawiące się w okolicy ulicy, zamarzniętym jeziorze, rzece – wyliczają funkcjonariusze.

KSP/jb