Sto metrów rurek. Animowany neon zawiśnie na moście

Warszawa

UM WarszawaDzielnica Wisła będzie miała neon

Jeden jest już na moście Gdańskim, drugi zawiśnie na Świętokrzyskim. Druga warszawska przeprawa wzbogaci się o oryginalny neon. Animowana konstrukcja rozbłyśnie w najbliższy piątek.

Neon umieszczony został po lewej stronie rzeki na północnej części mostu Świętokrzyskiego. Jego projekt odnosi się do popularnego motywu papierowej łódeczki, znaku rozpoznawczego kampanii Dzielnica Wisła oraz jej logo. - To zwieńczenie obchodów Roku Rzeki Wisły i prezent dla wszystkich mieszkańców korzystających z uroków królowej polskich rzek - podaje urząd miasta.

100 metrów neonowych rurek

Neon ze Świętokrzyskiego będzie instalacją animowaną.

- Do stworzenia tej niepowtarzalnej, liczącej bez mała 17 metrów długości, konstrukcji zużyto aż sto metrów tradycyjnych neonowych rurek. Myślę, że neon ten wkrótce trwale wpisze się w krajobraz tego miejsca i stanie się kolejnym z symboli tworzonej przez mieszkańców stolicy Dzielnicy Wisła - mówi Robert Zydel, dyrektor stołecznego Biura Marketingu Miasta.

Twórcą instalacji jest firma Hanak Reklamy Wizualne, kontynuującą tradycje słynnego powojennego przedsiębiorstwa Reklama. To z jej pracowni wyszły najsłynniejsze neony Warszawy - siatkarka przy placu Konstytucji czy gigantyczna filiżanka oranżady na Kępie Potockiej. Także nowy neon został wykonany tradycyjnymi, rzemieślniczymi metodami.

Oficjalne odpalenie neonu

Oficjalnemu odpaleniu neonu będą towarzyszyły występy artystyczne oraz warsztaty poświęcone projektowaniu i tworzeniu świetlnych instalacji. Warsztaty odbędą się w dwóch turach o 16.30 i 18.30, w pobliskiej kawiarni Powidoki w Muzeum nad Wisłą - filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Neon rozbłyśnie punktualnie o 18. Poprzedzi to występ grupy Miltivisul, która w swoich pokazach łączy elementy współczesnej sztuki cyrkowej, iluzje z wykorzystaniem laserów i nowoczesne rekwizyty multimedialne. Ich występ rozpocznie się o 17.45.

Zaplanowano także spotkanie z twórcami i inicjatorami powstania neonu. Wernisaż odbędzie się pod mostem Świętokrzyskim, w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji.

Bulwary w budowie

Miasto przypomina, że od sierpnia można już korzystać z ponad dwukilometrowego odcinka nowych bulwarów wiślanych. Są one zintegrowane ze ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż całego warszawskiego odcinka rzeki.

Wkrótce odmieni się teren przy pomniku Syrenki, a promenada wydłuży się o kolejne 200 metrów. Pod koniec września rozpoczęły się prace na odcinku od wysokości ulicy Tamka do mostu Świętokrzyskiego.

Dodatkowo rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną bulwarów na odcinku od Cypla Czerniakowskiego do pomnika Syrenki wraz ze skwerem Tadeusza Kahla. Zwycięzcą dwuetapowego konkursu została warszawska pracownia WXCA Sp. z o.o.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o otwarciu ostatniego odcinka bulwarów:

Test trampolinTVN24
wideo 2/6

kk/b