Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Statkiem do Kazimierza już za półtora roku

Warszawa

Urząd MiastaHistoryczny bocznokołowiec wróci na wodę

Historyczny holownik bocznokołowiec "Warmia" (ex Lubecki) ma wypłynąć na wody Wisły w sierpniu 2013 r. Żegluga Wrocławska musi go jednak wyremontować, zanim pierwsi pasażerowie wejdą na pokład.

Ponad 4,3 mln zł – tyle będzie musiał wydać armator na doprowadzenie 100-letniego statku do stanu używalności. Żeby w ogóle mógł go przejąć, musiał podpisać porozumienie z władzami Warszawy. Stało się to na początku kwietnia.

Do zwężenia

Ratusz dał od siebie to, co zostało ze statku, czyli historyczny kadłub, poszycie i dokumentację techniczną. Teraz bocznokołowiec musi zostać wyremontowany przez armatora według projektu, który powstaje właśnie na deskach kreślarskich. - Już teraz wiadomo, że w porównaniu z historyczna wersją, trzeba go będzie zwęzić. Miał 12 metrów szerokości, ale teraz nie zmieściłby się na przykład w niektórych śluzach – mówi Monika Żukowska z biura prasowego urzędu miasta.

Jak zapowiedział przedstawiciel Żeglugi Wrocławskiej, holownik po remoncie ma być utrzymany w stylu retro. - Założenie jest takie, że około 40 osób powinno zmieścić się na pokładzie. Na dole zaplanowane są miejsce, gdzie będzie można usiąść, góra będzie służyła do rekreacji na powietrzu. - tłumaczy Żukowska. - Od strony dziobowej będzie można na przykład poopalać się na leżaku - dodaje.

Napędy elektryczne

Holownik nie będzie już parostatkiem. – Nie pozwalają na to m.in. przepisy unijne. Będzie miał dwa niezależne napędy elektryczne przy kołach – dodaje Żukowska.

Dzięki porozumieniu z miastem, armator będzie mógł przez 15 lat organizować kursy po rzece. Z obliczeń wynika, że koszt użytkowania, czyli m.in. konserwacja i obsługa, to ok. 16 mln zł. W zamian armator będzie czerpał zyski z biletów.

Statek ma wypłynąć na rzekę 1 sierpnia 2013 roku. – Będzie turystycznie pływał po Wiśle – zaznacza Żukowska.

Do Płocka i Kazimierza

Według wstępnych planów statek ma przewozić pasażerów podczas godzinnych kursów w administracyjnych granicach miasta czy np. do Serocka. Planowane są też dalsze podróże, do Płocka, a nawet Kazimierza Dolnego. Mogą potrwać kilka dni.

Zbudowany w 1911 r. w Petersburgu holownik "Warmia" przetrwał wojny, pływał pod wieloma banderami. Do roku 1969 kursował Wisłą na trasie od Gdańska po Kraków. W roku 2005 został kupiony przez spółkę Hydrobudowa Włocławek (obecnie Hydrobudowa S.A.). W 2009 firma przekazała go nieodpłatnie Warszawie. Konstrukcja holownika przystosowana jest do nawigacji na kapryśnej Wiśle. - Idealnie nadaje się na pływające żywe muzeum żeglugi śródlądowej - podkreślają urzędnicy.

ran/roody