"Staruch" znów z wyrokiem. W czasie meczów musi stawiać się na policję

Warszawa

TVN24"Staruch" znów z wyrokiem

Sąd w Krakowie ukarał Piotra C., ps. Staruch, nieformalnego przywódcę pseudokibiców Legii Warszawa, 4-letnim zakazem stadionowym. Według wyroku, przez 4 lata nie będzie on mógł uczestniczyć w żadnym meczu piłki nożnej rozgrywek Ekstraklasy z udziałem drużyny Legii Warszawa.

- Dodatkowo przez 2 lata w czasie trwania tych meczów Piotr C. będzie musiał stawiać się na komendzie; ponadto musi zapłacić 3 tys. zł grzywny - poinformowała w poniedziałek PAP Grażyna Rokita z biura prasowego krakowskiego Sądu Okręgowego. Wyrok jest nieprawomocny.

Wskoczył na ogrodzenie

Jak poinformował rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka, sprawa dotyczy meczu Legii Warszawa z Wisłą Kraków wiosną 2013 roku w Krakowie, podczas którego "Staruch" wyskoczył na ogrodzenie stadionu i mimo ostrzeżeń ze strony ochrony i policji nie chciał z niego zejść.

Jego zachowanie potwierdziły kamery monitoringu, jednak zdaniem policji, Piotr C. próbował przedłużyć postępowanie, składając m.in. wnioski o opinię antropologa i przesłuchania świadków. Sąd odrzucił te wnioski.

Wyrok za cios

We wrześniu ub.r. przed warszawskim sądem okręgowym uprawomocnił się wyrok sześciu miesięcy ograniczenia wolności - poprzez obowiązek przepracowania 30 godzin prac społecznych w miesiącu - dla Piotra C. za uderzenie w twarz piłkarza klubu Jakuba Rzeźniczaka w 2011 r. Do zdarzenia doszło po porażce Legii z Ruchem Chorzów, gdy niektórzy kibice zwymyślali i opluli piłkarzy Legii. Rzeźniczak ostro im odpowiedział. Kiedy potem piłkarze wyszli na pomeczowy trening, C. miał wdać się w sprzeczkę i uderzyć piłkarza. W 2011 r. "Staruch" poddał się karze 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat za rozbój, a także za udział w bójce i pobiciu. Sąd uznał go za winnego pobicia sympatyka klubu Polonia Warszawa i zabrania mu torby z odzieżą wartą 500 zł. Przed warszawskim sądem trwa proces C. oskarżonego o handel amfetaminą. Nie przyznaje się on do zarzutów (za które grozi do 10 lat więzienia), opartych głównie na zeznaniach świadka koronnego. Obrona podkreśla, że zeznań świadka koronnego nikt nie potwierdza. C. przebywał w areszcie od maja 2012 r. W styczniu 2013 r., gdy wpłynął akt oskarżenia, warszawski sąd uchylił areszt za 80 tys. zł kaucji. Sąd zakazał mu zarazem opuszczania kraju.

Rozprawa "Starucha" w sprawie uderzenia Jakuba Rzeźniczaka:

Kolejna rozprawa przeciwko Staruchowi
TVN24

PAP/jb