"Staruch" oskarżony, bo nie stawił się na policji w dniu meczu

Warszawa

TVN24Staruch nie zgłosił się na policję w dniu meczu

Nieformalny przywódca pseudokibiców Legii Warszawa ps. Staruch został oskarżony o niezameldowanie się na policji w dniu meczu, do czego zobowiązał go wcześniej sąd. Grozi mu za to do 2 lat więzienia.

Prokuratura Rejonowa w Wołominie skierowała do tamtejszego sądu rejonowego akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi C. z domu S. (Piotr S. przybrał niedawno nazwisko żony -

PAP ustaliła w prokuraturze, że chodzi o tę samą osobę). Jak podała Prokuratura Apelacyjna w Warszawie, zarzucono mu, że w maju 2011 r. nie zastosował się do orzeczonego wcześniej przez Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim zakazu wstępu mecz Legii, połączonego z obowiązkiem osobistego stawiennictwa w komisariacie policji w Ząbkach w trakcie jego trwania.

Art. 244a Kodeksu karnego stanowi: "Kto nie stosuje się do orzeczonego w związku z zakazem wstępu na imprezę masową obowiązku przebywania w miejscu stałego pobytu lub obowiązku stawiennictwa w jednostce organizacyjnej policji w czasie trwania imprezy masowej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Dwa inne procesy

Trwają dwa inne procesy S. W pierwszym jest oskarżony o handel amfetaminą. Nie przyznaje się on do zarzutów (za które grozi do 10 lat więzienia), opartych głównie na zeznaniach świadka koronnego. Obrona podkreśla, że zeznań świadka koronnego nikt nie potwierdza. S. przebywał w areszcie od maja 2012 r. W styczniu br., gdy wpłynął akt oskarżenia, sąd uchylił areszt za 80 tys. zł kaucji. Sąd zakazał mu zarazem opuszczania kraju. Przez swych sympatyków oraz część polityków prawicy S. był uznawany za "więźnia politycznego".

W drugim procesie S. jest oskarżony o naruszenie nietykalności piłkarza Legii Jakuba Rzeźniczaka w 2011 r. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności lub do roku więzienia. Niedawno piłkarz zeznał w sądzie, że "nie pamięta", by w śledztwie mówił, iż został uderzony przez "Starucha" otwartą dłonią w twarz po porażce Legii. Piłkarz wyjaśnił, że zeznając tak tuż po zdarzeniu "był zdenerwowany".

S. został też zatrzymany przez policję w czasie akcji przeciw chuliganom, którzy brali udział w zamieszkach 3 maja 2011 r. na stadionie w Bydgoszczy. W związku z tą sprawą S. usłyszał zarzut wtargnięcia na murawę; zastosowano wobec niego dozór policyjny.

W 2011 r. "Staruch" poddał się karze 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat za rozbój, a także za udział w bójce i pobiciu. Groziło mu do 12 lat więzienia. Sąd uznał go za winnego pobicia sympatyka klubu Polonia Warszawa i zabrania mu torby z odzieżą wartą 500 zł.

PAP/bf