Staromiejskie piwnice otwarte po remoncie

Warszawa

| TVN CNBC Biznes, Samarfot

W czwartek zostały otwarte po remoncie kolejne staromiejskie piwnice. Przy Jezuickiej 4 mieścić się będzie Stołeczne Centrum Edukacji.

To już druga lokalizacja, po kamienicy Rynek 2, w której odrestaurowano piwnice. W sumie będzie ich pięć. Utworzą Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta.

- W piwnicach znajdą się galerie. Organizowane będą koncerty jazzowe i spektakle teatralne – mówi Julia Matuszewska rzecznik Stołecznego Zarząd Rozbudowy Miasta.

- Po renowacji, przy Boleść 2 działać będzie Scena Kazamaty teatru Stara Prochownia. Z kolei przy Brzozowej11/13 będzie serce wszystkich piwnic. Centrum informacyjne o Szlaku. – opowiada Matuszewska.

Robotnicy odkryli skarby

Podczas prac znaleziono 1200 srebrnych monet obiegowych. - Te piwnice pochodzą z XVII wieku. To jest miejsce kapitularzy jezuickich. Monety zostały zakopane jednak przez poprzedniego właściciela, najprawdopodobniej greka, który był winiarzem – mówi kierownik budowy Artur Tarka. Od strony Nowomiejskiej 4 robotnicy natrafili na latrynę. - Jeżeli byśmy przeszli nad latryną, to nadal czuć charakterystyczny zapach – mówi Katarzyna Dygała ze Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

Drugi poziom

W trakcie remontu powierzchnie piwnic po stronie Dekerta powiększyła się o 200 metrów kwadratowych. Taką powierzchnię ma nieznany wcześniej poziom -2, który został odkopany.

Otwarcie całego Szlaku Kulturalnych Piwnic Starego Miasta planowane jest na wrzesień przyszłego roku.

wp