Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Stańko zagra dla Szymborskiej

Warszawa

John Rogers, ECM / mat. organizatoraTomasz Stańko

Trębacz jazzowy Tomasz Stańko i New York Quartet zagrają utwory z albumu "Wisława" podczas koncertu powięconego laureatce Nagrody Nobla, poetce Wisławie Szymborskiej. Koncert odbędzie się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie.

Płyta "Wisława" powstała w hołdzie dla poetki Wisławy Szymborskiej. Dwupłytowy album został nagrany w nowojorskim Avatar Studios. Tomaszowi Stańce towarzyszy New York Quartet, w skład którego wchodzą: pianista David Virelles, perkusista Gerald Cleaver i kontrabasista Thomas Morgan.

On grał, ona recytowała

Wisława Szymborska i Tomasz Stańko dwukrotnie wystąpili razem na wieczorach poezji. Jego improwizacje były komentarzem dla wierszy czytanych przez Szymborską, wypływały z melodii i rytmu jej słów. Tytuły niektórych tematów Stańko zapożyczył z wierszy noblistki.Album miał swoją premierę w Nowym Jorku pod koniec marca. Poniedziałkowy koncert w Teatrze Polskim jest elementem europejskiej trasy promującej album. Tomasz Stańko i nowojorski kwartet wykonają w Teatrze Polskim prawie wszystkie utwory pochodzące z albumu Wisława. W ramach tournee zespół wystąpi w 10 polskich miastach, oraz w pięciu miastach za granicą: w Essen, Londynie, Oslo, Bergen i w Hamburgu.

Muzyk, kompozytor, dyrektor

Tomasz Stańko (ur. 1942) jest jednym z najbardziej wpływowych muzyków jazzowych w Polsce. Debiutował w 1962 r. w zespole Jazz Darings, jednak rozgłos przyniosła mu gra w grupie pianisty Krzysztofa Komedy.

Po rozpadzie kwartetu Komedy rozpoczął pracę na własną rękę. Współpracował z takimi muzykami jak Cecil Taylor, Tony Oxley, Dave Holland, Don Cherry i Jan Garbarek. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej. W 2012 roku Stańko obchodził jubileusz 50-lecia działalnoci artystycznej.

PAP/b

Plakat koncertu
mat. prasowe