Stadion Narodowy ruszy jesienią Jest porozumienie

Warszawa

| Eurosportfot. NCS

Do zerwania umowy z generalnym wykonawcą Stadionu Narodowego nie dojdzie - dowiedział się portal tvn24.pl. Narodowe Centrum Sportu finalizuje porozumienia z konsorcjum Alpine-Hydrobudowa-PBG. Arena Euro 2012 ruszy później niż się spodziewano. Nie pod koniec czerwca, ale na jesieni. O godz. 14.15 szczegóły porozumienia ma ogłosić premier Donald Tusk.

Budowa Stadionu Narodowego idzie jak po grudzie. Pod koniec maja okazało się, że obiekt ma poważną wadę schodów kaskadowych prowadzących na trybuny, które będzie skutkować opóźnieniem w oddaniu stadionu.

Twarde warunki NCS

Między inwestorem, którym jest Narodowe Centrum Sportu, a wykonawcą (konsorcjum Alpine Bau, PBG i Hydrobudowa) rozgorzał spór, kto jest winny opóźnienia. Stawką są wysokie kary (minister sportu Adam Giersz dwa tygodnie temu przypominał, że 30-dniowe opóźnienie to ok. 100 mln zł kary).

NCS wezwało generalnego wykonawcę do przedstawienia w ciągu 14 dni programu naprawczego i zagroził nawet odstąpieniem od umowy.

Według naszych informacji negocjacje trwały całą noc. Uczestniczył w nich prezes Alpine Bau, który kilka dni temu przyjechał do Polski. Na mocy porozumienia Alpine-Hydrobudowa-PBG zobowiązał się, że usterki usunie do jesieni i zapłaci karę. Nie wiadomo, czy na takich samych warunkach, o jakich mówił minister Giersz. Termin oddania stadionu: październik lub listopad

W środę minister Giersz na wspólnej konferencji z PZPN i UEFA powiedział tylko, że "wszystkie stadiony na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku będą gotowe odpowiednio wcześnie i przejdą niezbędne testy". Dodał, że w najbliższych dniach zostanie przedstawiona koncepcja naprawy sytuacji związanej z budową Stadionu Narodowego.

Meczu z Niemcami nie będzie

Z powodu opóźnień odwołano zawody Red Bull X-Fighters 2011. Popisy motocrossowe zaplanowano na 6 sierpnia i miały być pierwszą imprezą sportową na głównej arenie polskiej części turnieju.

Okazało się również, że zagrożony jest zaplanowany na wrzesień mecz otwarcia obiektu - Polski z Niemcami. Teraz okazuje się, że zaplanowane na 6 września spotkanie na Stadionie Narodowym się nie odbędzie.

O godz. 14.15 o porozumieniu NCS z Alpine Bau, PBG i Hydrobudowa ma poinformować premier Donald Tusk.

Do czasu publikacji tej informacji nie udało nam się uzyskać komentarza Pawła Grasia, rzecznika rządu, NCSu i Alpine Bau.

Zobacz ostatni film z 30 dni budowy stadionu:

twis//mat/k