Stadion Narodowy i PGE Arena docenione na świecie

Warszawa

TVN 24PGE Arena i Stadion Narodowy

Dwa polskie stadiony zostały nagrodzone w międzynarodowym konkursie architektonicznym IOC/IAKS Award 2013. Gdańska PGE Arena otrzymała także dodatkowe wyróżnienie jako obiekt przyjazny osobom niepełnosprawnym. Nagrody wręczono na gali w Kolonii w Niemczech.

W konkursie organizowanym przez IAKS International, Międzynarodowy Komitet Olimpijski (IOS) oraz Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) startowało 97 obiektów z 30 krajów. Polskie stadiony zdobyły ex quo trzecie miejsce w rywalizacji o tytuł najlepszego obiektu sportowego i rekreacyjnego w kategorii stadion.

Doborowe towarzystwo

Złoty medal zdobyły Bao‘An Stadium w chińskim Shenzhen, a na drugim stopniu podium stanęli architekci Stadionu Olimpijskiego w Londynie.

- Czujemy radość i satysfakcję. To dobry przyczynek, aby wrócić do dyskusji na temat stadionu. Przypominam, że niektórzy twierdzili, że to bubel, a teraz znowu okazuje się, że jest to jeden z najlepszych stadionów na świecie. Jesteśmy zaszczyceni, że znalazł się w tak doborowym towarzystwie, obok obiektów w Shenzhen i Londynie – mówi tvnwarszawa.pl Mariusz Rutz z biura JSK Architekci, które zaprojektowało stadion.

– W uzasadnieniu jury podkreśliło wysoką jakość widowni, wielofunkcyjność i niespotykana formę obiektu – dodaje.

PGE Arena przyjazna niepełnosprawnym

Bursztynowy stadion w Gdańsku otrzymał również nagrodę w kategorii obiektów obiekt przyjaznych niepełnosprawnym. Tutaj w szranki stanęło 31 budynków.

- Lokalny patriotyzm i serce od zawsze mówią nam że PGE Arena jest pięknym obiektem. Pięknym i nowoczesnym. Dlatego te wyróżnienia cieszą podwójnie, są bowiem dowodem, że nasze opinie podzielają fachowcy – powiedział wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski, który w Kolonii odbierał nagrodę.

IOC/IAKS Awards to jedyny międzynarodowy konkurs architektoniczny nagradzający najlepsze projekty obiektów sportowych i rekreacyjnych. Jest organizowany od 1987 roku.

b/roody