Stadion dla Polonii, hala, centrum wsparcia. 158 milionów na inwestycję

Warszawa

mat. prasoweWizja stadionu przy Konwiktorskiej pokazana przez ratusz

Wygląd nowego stadionu Polonii Warszawa wyłoni konkurs architektoniczny. Miasto właśnie ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczną, która będzie zakładała również budowę hali i centrum wsparcia dla młodych zawodników.

Władze miasta ogłosiły start konkursu na stadionie "Czarnych Koszul".

W kilku etapach

- Konkurs architektoniczny zakłada przede wszystkim modernizację stadionu wraz z trybunami. Ale w obliczu tak dużego potencjału tego miejsca, zważywszy również na wieloletnią, piękną historię klubu sportowego Polonia Warszawa, zdecydowaliśmy wspólnie, aby właśnie tu powstało Młodzieżowe Centrum Sportu. Powstanie stadion z trybunami, które pomieszczą 15,5 tysiąca kibiców, a przed stadionem hala sportowa oraz Centrum Wsparcia Sportu dedykowane młodym zawodnikom – powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Konkurs architektoniczny ruszył, a w przyszłym roku ma być znana zwycięska koncepcja. Później przyjdzie czas na projekt ostateczny. - Inwestycja ta będzie realizowana w kilku etapach, więc przed nami kilka lat intensywnej pracy – zaznaczyła Kaznowska.

Wśród najważniejszych założeń modernizacji obiektu sportowego przy Konwiktorskiej 6 znajduje się budowa stadionu piłkarskiego z trybunami, na których zasiądzie przynajmniej 15,5 tysiąca kibiców.

Od strony Bonifraterskiej powstaną dwa budynki - w pierwszym z nich będzie wspomniana przez wiceprezydent hala sportowa dla minimum 1150 widzów. Rozgrywane mają tam być mecze siatkówki i koszykówki. W drugim znajdzie się miejsce dla centrum wsparcia.

Jak podaje urząd miasta, pod budynkami znajdować się będzie parking na 775 miejsc. Dzięki decyzji radnych Warszawy na realizację I etapu tego projektu w Wieloletniej Prognozie Finansowej zostało zapisane prawie 158 milionów złotych.

Zabytkowy układ

- Przed architektami stoi nie lada wyzwanie. Muszą zaprojektować nowoczesny stadion piłkarski, wpisany w zabytkowy układ, a także dwa budynki na przedpolu wraz z placem publicznym. Dlatego do jury konkursowego zaprosiliśmy architektów z zagranicy: Wojciecha Grabianowskiego z niemieckiej pracowni RKW Architektur, który zaprojektował stadion w Gdańsku, oraz szwajcarskiego architekta Pieta Eckerta z pracowni E2A – informuje Marlena Happach, architekt miasta.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie chętni mogą składać do 21 grudnia do godziny 16 w kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego (ul. Marszałkowska 77/79). Termin składania prac konkursowych mija 25 kwietnia 2019 roku o 16.Urząd miasta zaznacza, że oceniana będzie atrakcyjność i funkcjonalność proponowanych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych (30 procent), zgodność koncepcji z wytycznymi (30 procent), integralność całości kompozycji (20 procent), a ostatnie 20 procent można uzyskać za uwarunkowania finansowe realizacji koncepcji i ekonomikę późniejszej eksploatacji.Autor zwycięskiej koncepcji otrzyma 100 tysięcy złotych i zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. W konkursie przewidziana jest także II i III nagroda, w wysokości odpowiednio 50 i 25 tys. zł oraz dodatkowo pula 25 tys. zł do wypłat za ewentualne wyróżnienia. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w maju 2019 r.

ZOBACZ TEŻ POWSTAŃCZY MURAL NA STADIONIE POLONII:

Mural na murze stadionu przy Konwiktorskiej 6Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

ran