Stacja Stadion szykuje się na kibiców

Warszawa

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plJak będzie funkcjonowała Stacja Stadion po meczach?

Po ostatnim gwizdku sędziego na Narodowym kibice zapewne tłumnie ruszą na stację Stadion. Tam będą czekać na nich specjalne pociągi odwozowe, a także policja i ochrona, które mają zapanować nad tłumem pasażerów – podaje "Rynek Kolejowy".

Jeszcze przed rozpoczęciem meczów Euro 2012 na warszawskiej arenie mistrzostw ruch pociągów będzie odbywał się zgodnie z rozkładem jazdy. Ale zaraz po meczu to się zmieni.

Procedura odwozowa

– W pierwszej godzinie po meczu koncepcja zakłada pociągów 6 odwozowych w kierunku zachodnim: z czego 4 na lotnisko, 2 do st. Warszawa Zachodnia, wszystkie z zatrzymaniem na wszystkich przystankach pośrednich do stacji Warszawa Zachodnia, od Zachodniej bez zatrzymania na lotnisko – informuje "RK" Maciej Dutkiewicz z Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK. - Po przeprowadzeniu procedury odwozowej, której przebieg szacujemy na ok. 40 minut, ruch na średnicowej linii podmiejskiej przywracany jest do układu planowego dla poszczególnych dni - dodaje.

Po meczu Polska-Grecja, który odbędzie się 8 czerwca początek procedury odwozowej zaplanowano na godz. 20. - W dniach 12.06, 16.06, 21.06, 28.06 rozpoczęcie procedury odwozowej przewidujemy na 22:45 – zapewnia dziennikarzy Dutkiewicz. Ale 21 i 28 czerwca procedura może się przesunąć w czasie jeżeli mecze fazy pucharowej nie zakończą się w regulaminowym czasie.

Wpuszczani w grupach

Nadzór nad wchodzącymi na stację kibicami będzie sprawować Straż Ochrony Kolei i policjia. - Zakłada się, że najpierw podjeżdża pociąg, a następnie podróżni będą wpuszczani w grupach, których liczebność jest uzależniona od relacji pociągu tj. na lotnisko ok. 900 osób, na Zachodnią ok. 1500 osób - wyjaśnia Dutkiewicz. Kolejne pociągi powinny odjeżdżać co 5 minut.

Dutkiewicz zaznacza, że kolejarze nie przewidują zamykania stacji. – Mogło by do tego dojść jedynie w sytuacji defektu pojazdów trakcyjnych (wówczas ograniczylibyśmy dojścia na perony) lub po uzyskanej informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego – wyjaśnia na łamach „RK” Dutkiewicz.

ran