Stacja Rondo Daszyńskiego pomyślnie przeszła kontrolę

Warszawa

budowametra.plStacja pozytywnie przeszła kontrolę WINB-u

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego zakończył w środę kontrolę stacji II linii metra - Rondo Daszyńskiego. Nadzór, który dokonuje ostatnich odbiorów technicznych na II linii podziemnej kolejki, być może zakończy swoją pracę do końca lutego. O rozpoczęciu odbiorów na tej stacji informowaliśmy we wtorek.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Jaromir Grabowski powiedział w środę, że odbiory dokonywane przez nadzór budowlany być może potrwają do końca lutego. Potwierdził zatem wcześniejsze ustalenia portalu tvnwarszawa.pl.

- Mamy nadzieję skończyć to do końca miesiąca. Nadzieję, to nie znaczy, że pewność - podkreślił.- Przeprowadziliśmy tzw. kontrolę obowiązkową, czyli sprawdzenie w terenie wykonanych robót, w tym zgodności z pozwoleniem na budowę. Kontrola przeszła pomyślnie - powiedział Grabowski.

Pozwolenie bez przeszkód

Dodał, że teraz będzie mogło być już wydane pozwolenie na użytkowanie tej stacji. Może to się stać już w czwartek. - To jest kwestia czynności technicznych, sporządzenia aktu prawnego. Być może uda nam się to już jutro zrobić. Nie ma już żadnych przeszkód, by wydać pozwolenie na użytkowanie - zapowiedział w środę Grabowski. To właśnie na Rondzie Daszyńskiego 2 grudnia ub. roku doszło do pożaru akumulatorów. Ratusz tłumaczył, że to zdarzenie miało wpływ na opóźnienie oddania to użytku II linii metra. W listopadzie prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiadała otwarcie II linii podziemnej kolejki na 14 grudnia ub. roku.

Będą dokumenty, będą kontrole

Grabowski nie wskazał, która stacja jest następna po Rondzie Daszyńskiego w kolejce do sprawdzenia. - Tam, gdzie będziemy pewni, że wszystko jest kompletne, jeżeli chodzi o dokumentację, to tam pojedziemy na kontrolę obowiązkową - podkreślił.

WINB wydaje osobne pozwolenia na użytkowanie dla 14 obiektów na centralnym odcinku drugiej linii metra - to 7 stacji, 6 wentylatorni oraz tunel łącznikowy.

Daty otwarcia nadal nie ma

W środę Gronkiewicz-Waltz pytana przez dziennikarzy o możliwy termin oddania do użytku II linii metra nie podała żadnej daty, podkreśliła, że bezpieczeństwo pasażerów jest najważniejsze. - Nie będę mówiła, raz powiedziałam, że mam nadzieję, że w pierwszym kwartale - podkreśliła. Dodała, że po wydaniu pozwoleń na użytkowanie przez nadzór budowlany przez ok. dwa tygodnie będą trwały jazdy testowe pociągów. - Wolałabym, żeby dłużej niż krócej pojeździły, żebym, jak dużo ludzi wsiądzie, nie miała duszy na ramieniu, że coś może się wydarzyć - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

W poniedziałek odwiedziliśmy z kamerą stację Centrum Nauki Kopernik:

Na stacji CNK trwają ostatnie prace wykończeniowe
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

PAP/jb