Stacja metra Nowy Świat prawie gotowa. "W Londynie nie było tak ładnego wystroju"


W fioletowej tonacji będzie utrzymana stacja II linii metra Nowy Świat-Uniwersytet. Ta najgłębsza stacja II linii ma cztery kondygnacje, a peron znajduje się 23 m pod powierzchnią ziemi. W niedzielę zwiedzała ją m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Do stacji, znajdującej się w pobliżu skrzyżowania ul. Świętokrzyskiej i Nowy Świat, będzie prowadziło pięć wejść przykrytych taflami hartowanego fioletowego szkła. Podwójne wejście będzie przy ul. Kubusia Puchatka.

Oprowadzająca zwiedzających Magdalena Lubieniecka z konsorcjum budującego metro powiedziała, że na perony poprowadzi aż 17 schodów ruchomych. Więcej jest tylko na przy Stadionie Narodowym.

Pasażerowie będą musieli pokonać trzy poziomy schodów.

- Stacja jest wyjątkowo głęboka, peron znajduje się na głębokości 23 metrów - powiedziała Lubieniecka. - Wynika to z geologii Warszawy i konieczności poprowadzenia tuneli II linii metra osiem metrów pod dnem Wisły - tłumaczyła.

"Metro XXI wieku"

Obecnie trwają prace wykończeniowe. Peron utrzymany jest w fioletowej kolorystyce. W jego suficie jest dziewięć dużych lampionów.

Strop podtrzymują dwa rzędy betonowych kolumn kielichowych. Na kolumny zostanie położona powłoka woskowa, która nada im połysk.

Na ścianie jest już grafika z nazwą stacji, okryta jeszcze folią ochronną.

Sufit, podobnie jak na innych stacjach, jest podwieszany, a jego powierzchnia delikatnie faluje. Wykończony jest warstwą specjalnego tynku akustycznego. Płyta peronu wyłożona jest granitem, nie zabrakło podświetlenia podłogowego oraz specjalnych guzków, sygnalizujących niewidomym krawędź peronu. - Bardzo mi się podoba, przez trzy lata pracowałam w Londynie i tam nie było tak ładnego wystroju. Stacja jest bardzo ładna i nowoczesna, to jest metro XXI wieku - powiedziała dziennikarzom Gronkiewicz-Waltz.

30 września gotowe

Pytana o termin oddania do użytku II linii metra powiedziała, że zależy to od przebiegu odbiorów technicznych. - Wykonawca zapewnia nas, że 30 września oddana będzie budowa, natomiast to, kiedy pojedziemy II linią, zależy od organów zewnętrznych. Chcielibyśmy, żeby to było szybko, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo. Myślę, że warszawiacy niedługo pojadą II linią metra - powiedziała prezydent stolicy.

Zwężona, ale bardziej przyjazna

Dodała, że od piątku pociągi odbywają już jazdy testowe na odcinku od ronda Daszyńskiego do stacji Nowy Świat-Uniwersytet.

Po zakończeniu budowy stacji zmieni się wygląd ulicy Świętokrzyskiej, od ul. Marszałkowskiej do ul. Nowy Świat.

- Ulica będzie zwężona i stanie się bardziej przyjazna dla rowerzystów i pieszych. Będzie to swoisty deptak i kolejny reprezentacyjny, zrewitalizowany fragment Warszawy - powiedział dziennikarzom zastępca prezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, który w niedzielę także zwiedzał stację drugiej nitki podziemnej kolejki.

Centralny odcinek drugiej linii metra połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Będzie mieć siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód będą to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński".

Umowę na projekt i budowę stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł. Według planów budowa ma zakończyć się 30 września. Miasto ma nadzieję, że II linią podziemnej kolejki mieszkańcy Warszawy pojadą jeszcze w tym roku.

Budowa metra na finiszu:

Budowa metra na ostatniej prostej
Budowa metra na ostatniej prostejTVN24

Czy wyjścia z metra będą numerowane?

Czy wyjścia z metra będą numerowane?
Czy wyjścia z metra będą numerowane?TVN24

PAP/lata

Pozostałe wiadomości