Śródmieście już wie, czego brakuje mieszkańcom

Warszawa

| CNET, yahoo.com, techcrunch.com, tvn24.plfot. Dzielnica Śródmieście

Ponad tysiąc mieszkańców dzielnicy Śródmieście wzieło udział w badaniu, które miało wykazać jakich usług brakuje im w najbliższym otoczeniu. Wyniki będą pomocne dla urzędników, przy przyznawaniu miejskich lokali pod wynajem.

Najczęściej mieszkańcy wskazywali, że brakuje im sklepów z artykułami spożywczymi - zarówno drobnych, np. warzywniaków czy sklepów mięsnych - jak też ogólnospożywczych i tanich supermarketów. Ich brak odczuwają mieszkańcy wszystkich rejonów Śródmieścia.

Z branży usługowej natomiast najczęściej brakuje usług drobnych, takich jak szewc, krawiec, pralnia, ślusarz, oraz taniej gastronomii - restauracji, kawiarni i barów.

Punkty, które istnieją, często są za drogie

Jak podkreślają urzędnicy, wskazanie w ankiecie braku sklepu spożywczego czy restauracji nie oznacza, że w danym rejonie nie występuje tego rodzaju punkt.

Takie lokale występują, jednak w opinii mieszkańców oferują towar lub usługi za zbyt wysoką cenę.

Jak tłumaczą urzędnicy, sam rynek weryfikuje rentowność danego sklepu - w niektórych rejonach nie są w stanie się utrzymać. Unikatowe branże mają preferencyjne stawki czynszu. Trzeba pamiętać także, że duża część lokali jest wykupionych lub w rękach prywatnych i tylko w takich lokalach są umieszczone, np. banki.

Sklepy spożwcze
Sklepy spożwcze
| powiatkwidzynski.pl

Inwentaryzacja i dopasowanie

Piekarnie
Piekarnie
| Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

W tym czasie, kiedy zbierano opinie mieszkańców, został też przeprowadzony spis istniejących wszystkich sklepów i usług. To pozwoli dopasować istniejącą w Śródmieściu sieć lokali z zebranymi potrzebami mieszkańców.

- Na bieżąco będziemy także reagować na zgłoszenia mieszkańców, do czego zachęcamy – podkreśla burmistrz Wojciech Bartelski.

Badanie opinii w Śródmieściu trwało od 1 do 31 października 2010 r. Mieszkańcy mogli wypowiedzieć się w sondażach i ankietach ulicznych oraz ankietach internetowych. W badaniu wzięło ponad 1100 osób.

Szczegółowe wyniki sondażu i więcej map usług można znaleźć na stronie dzielnicy Śródmieście.

js/par