Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Śródmieście chce dobudówki na Próżnej. "Będzie protest"

Warszawa

Plac Grzybowski odnowiony, Próżna wciąż czeka - fot | | Reuters, newshub.co.nz
Ta kamienica jest powodem sporu - fot. TVN Warszawa | | Polska Agencja Prasowa
Plac Grzybowski odnowiony, Próżna wciąż czeka - fot | | Reuters, newshub.co.nz
Ta kamienica jest powodem sporu - fot. TVN Warszawa | | Polska Agencja Prasowa
Plac Grzybowski odnowiony, Próżna wciąż czeka - fot | | Reuters, newshub.co.nz
Ta kamienica jest powodem sporu - fot. TVN Warszawa | | Polska Agencja Prasowa

Dobudować piętro kamienicy czy nie? Decyzja może wydawać się błaha, ale nie gdy dotyczy zabytku na ulicy Próżnej 12. To między innymi w związku z tą sprawą obrońcy zabyktów już raz chcieli odwołania stołecznej konserwator. Teraz konflikt odżywa.

Na Próżnej zaczęły się właśnie duże zmiany. Na plac budowy wkroczył wykonawca remontu kamienic o numerach 7 i 9. Do połowy 2012 mają zmienić się w luksusowe biurowce. Powórci klimat retro, bo inwestor, firma Warimpex, ma zamiar odtworzyć ich przedwojenne elewacje i wnętrza za XIX wieku.

Niezagospodarowana pozostaje parzysta część przedwojennej żydowskiej dzielnicy. Co dalej z kamienicami, którymi opiekuje się Śródmieście? Jeszcze tydzień temu wiadomo było niewiele: na dokończenie rewitalizacji numeru 12 (do tej pory wyremontowano tylko jej wnętrze) nie ma pieniędzy, zaś 14-tka ma iść na sprzedaż po uregulowaniu błędów hipotecznych.

Dziś wiemy już trochę więcej. Dzielnica właśnie ogłosiła, że chce wystąpić o wpisanie remontu elewacji budynku przy Próżnej 12 do Lokalnego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy.

Kondygnacja ukryta w dachu

"W ramach tego projektu planowane jest podniesienie budynku o jedną kondygnację, ukrycie jej w połaci dachu. Dzięki tej nadbudowie powstanie dodatkowa powierzchnia, która ma zostać zagospodarowana pod działalność oświatowa i kulturalną", związaną między innymi z kulturą żydowską - tłumaczą w ogłoszeniu urzędnicy.

Koszt? Nieco ponad 6 mln zł. Pieniędzy jednak na razie nie ma. - Będziemy się o nie starać, kiedy zadanie zostanie wspisane do programu rewitalizacji - zapowiada rzeczniczka Śródmieścia, Urszula Majewska. Dzielnica chce przebudowę rozłożyć w czasie, na lata 2012-15.

Miłośnik zabytków ma inne zdanie

To, co z pozoru może wydawać się krokiem na drodze do ukończenia remontu "dwunastki", może też okazać się przyczynkiem do sporu z miłośnikami zabytków z konserwator Ewą Nekandą-Trepką. Sporu, który ostatnio nieco przycichł, ale za sprawą dobudówki może wybuchnąć ze zdwojoną siłą - grozi Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy, który o rewitalizację Próżnej walczy od ponad 20 lat. Jego zdaniem w "dwunastce" trzeba dobudować jedno piętro i dopiero nad nim dach. - Tak było przed wojną - tłumaczy. - I mam na to dowody w postaci archiwaliów - dodaje.

Zapowiada też, że skorzysta z możliwości zgłaszania uwag do projektu dotyczącego Próżnej 12 (można je przesyłać do urzędu dzielnicy albo mailowo na dzielnica@srodmiescie.warszawa.pl). Chce również po raz kolejny protestować przeciwko decyzji stołecznej konserwator, która taki projekt zaakceptowała. - Działa na szkodę zabytków i złośliwie wydała taką decyzję - oskarża.

Nie pierwszy raz. W zeszłym roku to między innymi Próżna stała się argumentem za odwołaniem stołecznej konserwator, który podnosili społecznicy skupieni w ZOK. Ich listopadowy protest przed miejscem, w którym stała hala na Koszykach, nie przyniósł rezultatu, zaś sama konserwator z zarzutem działania na szkodę zabytków się po prostu nie zgodziła.

Gdy teraz do niej zadzwoniliśmy, była w Berlinie. Szerzej sprawy komentować nie chciała. Nekanda-Trepka ograniczyła się do krótkiego komentarza: "Mamy z Panem Sujeckim inne podejście do rewitalizacji zabytków". Czekamy na obszerniejsze wyjaśnienia od obecnych w Polsce pracowników biura stołecznego konserwatora.

mz/par