Środa upalna i burzowa. Żółty alert dla Mazowsza

TVN Warszawa

TVN MeteoPogoda na najbliższe dni

W najbliższych dniach słupki rtęci przekroczą w stolicy 30 stopni Celsjusza. Żeby ulżyć warszawiakom w czasie upałów, ratusz ustawi w dziewięciu miejscach kurtyny wodne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem oraz upałem.

Jak podaje portal tvnmeteo.pl, w środę i czwartek w Warszawie można spodziewać się upałów, ale także przelotnych burz i gwałtownych deszczów. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach do 60 km/h.

Synoptycy z IMGW wydali ostrzeżenie 1. stopnia dla Mazowsza.

Co to oznacza?

Alert meteorologiczny pierwszego stopnia to przewidywane "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

Kurtyny dla ochłody

Tylko w środę maksymalna temperatura w stolicy wyniesie 31 stopni Celsjusza. Stąd decyzja urzędników o rozstawieniu kurtyn wodnych. Będą działały w godz. 9.00 – 17.00. Znaleźć je będzie można na:

- placu Zamkowym, - placu Trzech Krzyży - placu Konstytucji, - placu Defilad, - Krakowskim Przedmieściu, przy pomniku Kopernika, - Floriańskiej 3, przy katedrze - Nowym Świecie przy ulicy Smolnej, - skwerze Hoovera, - płycie Desantu przy ul. Solec (bulwar Flotylli Wiślanej)

Lekarze radzą:

- w czasie upałów należy ograniczyć przebywanie w godzinach południowych na nasłonecznionym, otwartym terenie

- nosić nakrycia głowy chroniące twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem

- osoby mające problemy z układem krążenia oraz seniorzy powinni ograniczyć wyjścia z budynków, szczególnie w godzinach 10-15;

- pić regularnie duże ilości płynów, minimum 2 litry dziennie

Zobacz również aktualną prognozę pogody dla Warszaw.

Kurtyny wodne ustawione
TVN 24

jr, ran//ec