Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Najnowsze

Spuścili wodę ze stawu. Mieszkańcy ratowali kaczki

Najnowsze

Ruch obywateli w obronie kaczek
TVN24Ruch obywateli w obronie kaczek

We wtorek spuszczono wodę ze stawu w parku Promenada na Mokotowie. Zrobiono to, mimo że trwa okres lęgowy dla mieszkających tam kaczek. Zwierzęta wpadły w popłoch, młodym zagrażają psy i duże ptaki. W ich ochronę zaangażowali się mieszkańcy.

- Mieszkańcy mówili, że na początku było 13 malutkich kaczek, wykluły się prawdopodobnie wczoraj. Jeszcze nie są przystosowane do normalnego życia. Obniżenie poziomu wody to dla nich tragedia. Gdyby nie nasza interwencja woda byłaby dalej spuszczana, a tutaj każde kilka centymetrów ma znaczenie - mówi nam Krzysztof Moreń z Zielonego Mazowsza

Po spuszczeniu wody kaczki, szczególnie te młode, narażone były na niebezpieczeństwo. Według relacji mieszkańców, atakowały je wrony oraz psy. Jedna kaczuszka miała zostać nawet uduszona. Zagrożone były także gniazda z jajami. Woda w parku w rejonie Belwederskiej i Promenady została spuszczona w ramach wiosennych porządków.

Porządki w okresie lęgowym

Ze stawu Promenada została spuszczona woda aby wyczyścić zbiornik.

- Prace przy stawie w Parku Morskie Oko są prowadzone w celu oczyszczenia zbiornika ze śmieci, które dostały się tam w okresie zimowym oraz po ostatnich wichurach, jak również gnijących osadów i glonów. Pozostawienie w wodzie gnijącej materii mogłoby doprowadzić w sezonie letnim do zatrucia stawu - tłumaczy Jacek Dzierżanowski, rzecznik Mokotowa.

- Można sprzątać, ale nie w okresie lęgowym tych ptaków! - oburza się Moreń. - Wodorosty można usuwać późną jesienią, albo wczesną wiosną. Nie ma wówczas gniazd ptaków, wtedy jest czas na porządki, ale część należy zostawić, bo są tam larwy i inne żywiątka, którymi żywią się kaczki - opowiada Moreń i dodaje, że - jego zdaniem - urzędnicy załamali prawo o ochronie środowiska.

Na miejscu pojawiło się kilkudziesięciu okolicznych mieszkańców, którzy klaskaniem i gałęziami odganiali ptaki zagrażające kaczkom. Zawiadomili też straż miejską. Według relacji mieszkańców, strażnicy pojawili się i odjechali.

- Dwie załogi ekopatrolu pojawiły się na miejscu około 10.00. Nie stwierdzono bezpośredniego zagrożenia dla kaczek. W momencie, gdy dowiedzieliśmy się, że w stawie znajduje się chroniony gatunek łyski, Wydział Ochrony Środowiska zareagował błyskawicznie i zlecił uzupełnianie stawu wodą, aby ptaki poczuły się bezpieczniej i dalej mogły wychowywać swoje młode - poinformowała nas Monika Niżniak, rzecznik straży miejskiej.

Mówi Krzysztof Moreń z Zielonego Mazowsza
Mówi Krzysztof Moreń z Zielonego MazowszaMateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl
Mieszkańcy odganiają wrony od kaczek
Mieszkańcy odganiają wrony od kaczekMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Oczyszczą staw, ale inaczej

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców spuszczanie wody udało się zatrzymać. - Po otrzymaniu informacji od mieszkańców oraz pracowników firmy, która prowadzi konserwację stawu, że w ukryciu wierzby znajduje się para łysek z młodymi, od razu poleciliśmy zaprzestanie prowadzenia prac i napuszczenie do zbiornika nowej wody - potwierdza Dzierżanowski.

Oczyszczanie zbiornika będzie kontynuowane, ale inną metodą. - Przy użyciu sprzętu pływającego po stawie - precyzuje rzecznik.

Tak wygląda staw po spuszczaniu części wody
Tak wygląda staw po spuszczaniu części wodyMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

ło/b

Pozostałe wiadomości