Sprawdzają grodzie w metrze na wypadek ulewy, nie wojny

Warszawa

Metro WarszawskieKonserwacja grodzi na stacji Kabaty - zdjęcie z początku 2015 roku

- Trwa remont grodzi na stacjach metra, gdzie kiedyś projektowano schrony - zwrócił uwagę jeden z czytelników tvnwarszawa.pl. Metro zapewnia jednak, że to nic nadzwyczajnego. - Przechodzą standardową konserwację - przekonują.

- Trwa remont grodzi na stacjach metra, gdzie kiedyś projektowano schrony - zwrócił uwagę jeden z czytelników tvnwarszawa.pl. Metro zapewnia jednak, że to nic nadzwyczajnego. - Przechodzą standardową konserwację - przekonują.Grodzie OCL (tj. Ochrony Cywilnej Ludności) znajdują się na I linii metra, na odcinku Kabaty - Racławicka, przy wejściach do podziemnej kolejki. Zasuwane są na przykład, gdy po intensywnych opadach deszczu, gdy woda może wlewać się na stację.

Były projektowane jako jeden z elementów schronu przeciwatomowego - taką rolę miały bowiem w razie wojny pełnić tunele metra. Potem zmieniły się normy bezpieczeństwa i okazało się, że nowych już nie spełniają.

"Normalna konserwacja"

Nasz czytelnik zauważył w weekend, że są przy nich prowadzone jakieś prace. - Czy związane są z zagrożeniem? - dopytujemy w biurze prasowym Metra Warszawskiego.

Warszawa gotowa na wojnę? "Nie ma nawet listy schronów"

- Nie prowadzimy żadnych niestandardowych działań, chodzi o normalną konserwację grodzi. Sprawdzamy ich sprawność: czy bez problemu się przesuwają i czy odpowiednio działa silnik – zapewnia Paweł Siedlecki z bura prasowego MW. I dodaje, że takie kontrole połączone z konserwację odbywają się cyklicznie. – Prace polegają na tym, że specjaliści z Metra Warszawskiego przyjeżdżają na daną stację i zabezpieczają jedno z przejść. Przeważnie zamykają jedno z nich do połowy. Takie prace zazwyczaj trwają od 30 minut do godziny - wyjaśnia Siedlecki. - Nie jest to większa uciążliwość dla pasażerów, ale może budzić ciekawość - przyznaje.

TAK DZIAŁAJĄ ŚLUZY:

Działanie grodzi na stacji Kabaty (początek 2015 roku)
Metro Warszawskie

Related content

ran/r