Najnowsze

Sprawa willi Jaruzelskiego. PiS zawiadamia prokuraturę

Najnowsze

[object Object]
Politycy PiS zawiadomili prokuraturę TVN24
wideo 2/2

Posłowie Jan Mosiński i Paweł Lisiecki oraz radny Jacek Ozdoba (wszyscy Prawo i Sprawiedliwość) złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie willi generała Wojciecha Jaruzelskiego.

- Został złożony wniosek do prokuratury, w którym informujemy o ewentualnym popełnieniu przestępstwa przez osoby, które mogły przekształcić użytkowanie wieczyste we własność, jeśli chodzi o willę generała Jaruzelskiego - powiedział w poniedziałek Paweł Lisiecki.

"Nadużycie uprawnień"

Podstawą prawną zawiadomienia do prokuratury jest art. 231 Kodeksu karnego, dotyczący nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Politycy wskazują w dokumencie, że 21 kwietnia 1979 r. przedstawiciele Skarbu Państwa ustanowili użytkowanie wieczyste nieruchomości przy Ikara 5 w Warszawie na rzecz małżeństwa Jaruzelskich. Podkreślają, że decyzja ta była poprzedzona decyzją z 19 kwietnia 1971 r., która "odmawiała przedwojennej właścicielce, pani Przedpełskiej, ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu nieruchomości przy Ikara 5 na ich rzecz".

"Po 27 latach, 18 sierpnia 1998 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) wydało decyzję stwierdzającą nieważność decyzji z roku 1971. W 2000 r. zaś Kolegium wydało kolejną decyzję, tym razem zawieszającą postępowanie w przedmiotowej sprawie. Tymczasem decyzją z 25 czerwca 2012 r., Zarząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy przekształcił prawo użytkowania wieczystego gruntu ustawionego na rzecz małżeństwa Jaruzelskich w prawo własności, mimo tego, że postępowanie przed SKO się nie zakończyło - wskazano w zawiadomieniu.

Lisiecki przypominał w poniedziałek, że w przypadku willi gen. Jaruzelskiego, od 1998 r. były zgłoszone roszczenia następców prawnych byłych właścicieli, państwa Przedpełskich, co - w ocenie posła - pokazuje, że nie powinno dojść do przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.

Oświadczył też, że docierały do niego liczne informacje, dotyczące tego, że wiele osób, które chciały przekształcić użytkowanie wieczyste we własność, w przypadku, gdy do danej nieruchomości zostały zgłoszone roszczenia, nie mogły tego zrobić.

- Tu jest pokazane, że mamy do czynienia z podwójnym traktowaniem, z różnymi standardami - ocenił.

"Celowe zaniechanie"

- Zarząd Dzielnicy Mokotów, czyli też urzędnicy pani prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz zdecydowali, że można przekształcić użytkowanie wieczyste na prawo własności mimo trwającego zawieszonego postępowania przed SKO, które miało ustanowić, kto jest prawowitym właścicielem - mówił radny dzielnicy Mokotów Jacek Ozdoba.

- Tutaj mamy do czynienia z zaniechaniem celowym, czyli niezauważeniem ewentualnych kwestii roszczeniowych lub niedopełnienia swoich czynności przez zarząd (red. dzielnicy) - dodał.

Poseł PiS Jan Mosiński poinformował z kolei, że przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki zwrócił się do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o przekazanie dokumentów dot. willi Jaruzelskiego.

- Jeżeli dokumenty trafią do komisji, to oczywiście będziemy tym tematem się zajmować - zapowiedział.

Wprowadził się w 1973

W sierpniu Wojskowe Biuro Historyczne przedstawiło szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi dokumenty dotyczące willi przy Ikara 5, w której mieszkał generał Wojciech Jaruzelski. Wynika z nich między innymi, że nieruchomość w sierpniu 1972 roku przejął Wojskowy Stołeczny Zarząd Budynków Mieszkalnych.

WBH udostępniło skan jednego z dokumentów. Z jego treści wynikało, że nieruchomość to dwukondygnacyjny budynek, o powierzchni 120 m kw. wraz z ogrodem. "Przekwaterowania zamieszkałych w tym budynku pięciu rodzin wojsko dokonało we własnym zakresie" - napisano.

Pod dokumentem podpisany był główny kwatermistrz Wojska Polskiego generał Mieczysław Obiedziński, adresatem był przewodniczący prezydium stołecznej Rady Narodowej. Wojciech Jaruzelski wprowadził się do willi w 1973 roku, a w 1979 roku odkupił ją od Skarbu Państwa.

PAP/kz/b

Pozostałe wiadomości