Spotkania, spacery, likier i pierogi. Wizyta pary książęcej w Polsce

Warszawa

Para książęca odwiedzi Polskę

W czasie wizyty w Polsce książę i księżna Cambridge odwiedzą Warszawę i Gdańsk. Zwiedzą między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Stuthoff w Sztutowie, spotkają się z przedsiębiorcami i przespacerują gdańską starówką. Ujawniono właśnie szczegóły wizyty, która rozpocznie się 17 lipca.

"Książę i Księżna przybędą do Warszawy w południe 17 lipca. W Pałacu Prezydenckim Ich Królewskie Wysokości oficjalnie powita Prezydent Duda wraz z Pierwszą Damą" - podała w komunikacie ambasada brytyjska.

Po przyjeździe do stolicy Polski, książęca para zwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotka się z weteranami. William i Kate zapalą też znicze dla upamiętnienia powstańców.

Pomoc małym polskim firmom

Następnie goście przejadą do centrum The Heart w warszawskim wieżowcu Warsaw Spire, by tam spotkać się z młodymi przedsiębiorcami.

"The Heart, z którego roztacza się imponująca panorama stolicy Polski, to centrum współpracy startupów i korporacji. Książę i Księżna wezmą udział w tętniącym życiem wydarzeniu dotyczącym dziedzin, w których wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz poświęconym sesjom pitchingowym polskich startupów. Da to początek wydarzeniu 'Warsaw-London bridge', którego celem jest pomoc małym polskim firmom w uzyskaniu dostępu do rynków globalnych" - poinformowała ambasada.

Wieczorem William i Kate przejdą na spacer do Łazienek Królewskich i oranżerii, gdzie wezmą udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora Wielkiej Brytanii w związku z urodzinami królowej. Książę wygłosi przemówienie, które zakończy pierwszy dzień wizyty.

Spacer starówką

Drugi dzień wizyty rozpocznie się w byłym niemieckim nazistowskim obozie Stutthof. William i Kate spotkają się z grupą byłych więźniów tego obozu.

Później książęca para pojedzie do Gdańska. Tam przespaceruje się starówką, spróbuje polskich pierogów i obejrzy wystawę bursztynów. Wysłuchają też występów lokalnych muzyków i artystów ulicznych.

"Na głównym miejskim placu Książę i Księżna włączą się w uliczną imprezę, gdzie zostaną poczęstowani Goldwasser – gdańskim likierem - i tradycyjnymi polskimi pierogami. Będą mieli również okazję przyjrzeć się pracy rzemieślników tworzących wyroby z bursztynu, a także posłuchać miejscowych muzyków i innych artystów nadających imprezie świąteczny ton" - zakomunikowała brytyjska placówka.

William i Kate odwiedzą też Teatr Szekspirowski w Gdańsku, którego William jest patronem. Para książęca będzie gościem specjalnego przedstawienia, zasiadając na widowni dziecięcej. Następnie goście wezmą w teatrze udział w niewielkim przyjęciu dla przedstawicieli świata sztuki, kultury oraz mediów z Polski i środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii.

"Przejdą przez słynną bramę Stoczni"

Na zakończenie wizyty w Gdańsku para uda się do Europejskiego Centrum Solidarności i przejdzie pod historyczną bramą Stoczni Gdańskiej. "Książę i Księżna zostaną oprowadzeni po muzeum i spotkają się z członkami-założycieli Solidarności. Przejdą także przez słynną bramę Stoczni, pozostającą symbolem protestów z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a na koniec złożą wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Będzie to ostatni punkt drugiego dnia wizyty, po którym Książę i Księżna powrócą na noc do Warszawy" - poinformowała ambasada brytyjska.

Po wizycie w Polsce para uda się do Niemiec.

Zobacz też miasteczko na placu Krasińskich, gdzie ma wystąpić prezydent USA:

Miasteczko przed placem KrasińskichTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Czytaj też na tvn24.pl

PAP/tas/mtom