Spore zmiany w komunikacji na święta. Pierwsze już w sobotę

Warszawa

ZTMSprawdź wielkanocny rozkład jazdy

W okresie przedświątecznym i w samą Wielkanoc zmienią się rozkłady jazdy tramwajów i autobusów. Pierwsze zmiany wejdą w życie już w najbliższą sobotę. W Wielki Piątek będzie obowiązywał rozkład dnia powszedniego, a nie sobotniego, jak w latach ubiegłych.

"Należy jednak podkreślić, że w tym roku zmian, ze względu na trudniejszą sytuację komunikacyjną – związaną chociażby z zamknięciem mostu Łazienkowskiego – zmian będzie stosunkowo niewiele, Dodatkowo, w związku z tą nadzwyczajną sytuacją, w czasie Wielkiego Piątku będą obowiązywały rozkłady jazdy dnia powszedniego, a nie dnia sobotniego jak w latach ubiegłych" - informuje ZTM.

W sobotę i niedziele 28 i 29 marca, autobusy będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy. Od tej reguły będzie jednak kilka wyjątków.

Linie 181 i 190 zostaną zasilone dodatkowym taborem na całej swej trasie, a linia 517 będzie kursowała częściej między Ursusem a pl. Trzech Krzyży. Z uwagi na zwiększony ruch w pobliżu cmentarzy, w tych dniach uruchomiona również będzie linia cmentarna C40.

Tramwaje będą kursowały także według sobotniego rozkładu jazdy, podobnie jak metro. W niedzielę podziemna kolejka będzie jeździła według rozkładu świątecznego. Z kolei SKM przez cały weekend będzie kursowało według rozkładu świątecznego.

W poniedziałek i wtorek (30 i 31 marca), cała komunikacja miejska będzie kursowała bez zmian - według powszedniego rozkładu jazdy. W środę także, ale z jednym małym wyjątkiem. W związku z rozpoczęciem wiosennej przerwy w szkołach zawieszone zostaną wybrane kursy linii 114.

Znaczące zmiany dopiero od Wielkiego Czwartku

W Wielki Czwartek w całej komunikacji będzie obowiązywał rozkład jazdy dnia powszedniego. Zostanie jednak zawieszone kursowanie dużej liczby linii autobusowych. Również niektóre tramwaje pojadą rzadziej.

W Wielki Piątek nie zostanie wprowadzony w komunikacji sobotni rozkład jazdy tak jak w latach ubiegłych. Tego dnia, również zostanie dodatkowo uruchomiona linia C40.

Wielka Sobota to czas zawiłych zmian. Powinien się z nimi zapoznać każdy pasażer, planujący tego dnia przemieszczanie się komunikacją miejską. Linie 180 i 181 zostaną zasilone dodatkowym taborem i będą kursowały częściej. Także w tym dniu, będzie kursować dodatkowa linia cmentarna. Takie autobusy jak 110, 156, 227 i 732, będą obsługiwane bardziej pojemnymi autobusami.

Linia 426 będzie tego dnia kursowała krócej niż zazwyczaj. Także tramwaje będą kursowały według sobotniego rozkładu. Zawieszone zostanie kursowanie linii: 14 i 77. Metro będzie również jeździło jak w sobotę. SKM z kolei tak jak w dni świąteczne.

Niedziela Wielkanocna i śmigus-dyngus

W niedzielę wielkanocną i wielkanocny poniedziałek w całej komunikacji będą obowiązywały rozkłady jazdy dnia świątecznego. Duża ilość linii autobusowych zostanie zawieszona, a spora ich część będzie kursowała rzadziej. Ponadto dla niektórych linii tramwajowych zostanie także wprowadzony specjalny rozkład jazdy.

We wtorek (7 kwietnia) komunikacja będzie funkcjonowała według rozkładu jazdy dnia powszedniego.

Szczegółowe rozkłady jazdy oraz wszystkie zmiany dostępne są na stronie ZTM-u.

Zachowaj ostrożność

Zbliżające się święta to czas żniw dla kieszonkowców – ostrzega Zarząd Transportu Miejskiego. Przypomina kilka prostych zasad, których przestrzeganie utrudni działanie złodziejom. 1. Torebkę zawsze trzymaj zamkniętą przed sobą.2. Nie pokazuj zawartości portfela.3. Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę.4. Nie noś portfela w tylnych kieszeniach spodni.5. Nie noś portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania.

Akcja "Nie daj się zrobić w jajo"
ZTM

Rzecznik ZTM o akcji:

ZTM o akcji "Nie daj się zrobić w jajo"
Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

wrzos/kś