Spór o zwrot Smolnej 15. Śledczy wkraczają do gry

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plbudynek przy Smolnej 15

Śledczy z prokuratury we Wrocławiu starają się zapobiec "bezprawnym próbom reprywatyzacji warszawskich nieruchomości". Chodzi o adres Smolna 15, o zwrot którego zabiegała reaktywowana przedwojenna spółka.

Nieruchomość przy Smolnej 15 (dawniej Smolna 17) przed wojną była własnością spółki Steinhagen i Saenger Fabryki Papieru i Celulozy S.A. Jednak wskutek wejścia w życie dekretu Bieruta – jak wiele innych nieruchomości – przeszła w ręce państwa.

W 1958 roku Prezydium Rady Narodowej odmówiło spółce prawa własności czasowej do nieruchomości.). - Ewentualne stwierdzenie nieważności tej decyzji otwierałoby drogę do zwrotu tej nieruchomości - podaje prokuratura.

Reaktywacja spółki

Postępowania zmierzające do zwrotu działki przy ul. Smolnej 15 w Warszawie, zostały poprzedzone reaktywacją przedwojennej spółki. Reaktywacja prawie zakończyła się sukcesem. Sąd Rejonowy w Warszawie wpisał bowiem spółkę do Krajowego Rejestru Sądowego w maju 2015.

To orzeczenie uprawomocniło się. Ale wątpliwości co do reaktywacji zgłosili śledczy z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W październiku 2015 roku skierowali skargę o wznowienie tego postępowania, zażądali uchylenia i oddalenia wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.

Sprawa wciąż jest wyjaśniania. Dlatego też śledczy z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zgłosili wniosek o zawieszenie postępowania w sprawie wspomnianego stwierdzenia nieważności orzeczenia Prezydium Rady Narodowej z 1958 roku. Chcą aby w pierwszej kolejności rozstrzygnięta została sprawa podniesiona z inicjatywy Prokuratury Okręgowej – dotyczącej reaktywacji spółki i jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

SKO przychyliło się do tej wniosku.

Postępowanie przed sądem

"Warto również podkreślić, że jednocześnie przed Sądem Okręgowym w Warszawie toczy się postępowanie z powództwa Ministra Skarbu Państwa o stwierdzenie nieważności bądź uchylenie uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy reaktywowanej spółki Steinhagen i Saenger Fabryki Papieru i Celulozy S.A" – informuje w komunikacie prokuratura.

Jak dodaje, na zgromadzeniu tym oddano głosy z akcji, które jako zniszczone w Powstaniu Warszawskim zostały umorzone w 1952 roku.

Uchwały zostały już uchylone - nieprawomocnym wyrokiem z dnia 28 grudnia 2016 roku.

Specjalne zespoły śledczych

We wrześniu 2016 roku powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej - oraz w Prokuraturze Krajowej.

W listopadzie w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie powołano specjalny zespół prokuratorów specjalizujących się w prawie cywilnym i administracyjnym. Podawano wtedy, że do zadań nowych prokuratorów będzie należało prowadzenie postępowań związanych z reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie z zakresu prawa administracyjnego i cywilnego.

Komisja weryfikacyjna

W czwartek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy przewidującej powołanie komisji weryfikacyjnej w sprawie reprywatyzacji. Teraz trafi ona do prezydenta Andrzeja Dudy.

W skład komisji ma wchodzić przewodniczący powoływany przez premiera oraz ośmiu członków w randze sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, powoływanych i odwoływanych przez Sejm.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy powołującej komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji
TVN24

PAP/ran/kw/b