Spór o pomnik smoleński. Śródmiejscy radni przeciw

O propozycji lokalizacji pomnika smoleńskiego
O propozycji lokalizacji pomnika smoleńskiego
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
O propozycji lokalizacji pomnika smoleńskiegoLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Rada dzielnicy Śródmieście negatywnie zaopiniowała pomysł budowy pomnika smoleńskiego u zbiegu ul. Focha i Trębackiej. Wątpliwości mieli głównie samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy zarzucali projektowi uchwały niechlujność. Ostatnie słowo należy jednak do Rady Warszawy.

Śródmiejscy radni w środę po południu dyskutowali o wskazanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i władze Warszawy lokalizacji pomnika. Ze strony ratusza przedstawiał ją naczelnik wydziału estetyki Wojciech Wagner.

"Miejsce posiada potencjał"

- Jest to miejsce wykorzystywane w sposób niezbyt korzystny, na części terenu jest pętla autobusowa, na drugiej dziko utrzymany parking. Miejsce posiada potencjał, by przekształcić je w typowo miejski plac – przekonywał Wagner. – Jest blisko miejsc o dużym ciężarze gatunkowym, niedaleko jest Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza czy Krzyż Papieski – dodał.

Podkreślił też, że na razie nie ma ostatecznej wizji pomnika. Ta ma zostać wyłoniona w konkursie architektonicznym. – Podczas spotkania u prezydenta ustalono, że pomnik musi być widoczny z Krakowskiego Przedmieścia, będzie musiał wejść w przestrzeń ulicy Trębackiej – zaznaczył.

Dodał też, że inwestorem pomnika miałby być skarb państwa.

"Na razie nie ma konkretów"

Radny Platformy Obywatelskiej Grzegorz Rogólski dopytywał, jaka jest perspektywa czasowa realizacji monumentu. Wagner przyznał, że takich konkretów na razie nie ma.

- A czy na tym etapie zasięgali państwo opinii konserwatora zabytków - chciała się dowiedzieć Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska (PO).

- Na pewno nie było zaawansowanych konsultacji typu wytycznych konserwatorskich, jednak było to wstępnie konsultowane i zostało pozytywnie zaopiniowane – odpowiadał Wagner.

Radni PO podkreślali, że udało się wskazać konkretną lokalizację, w której godnie można upamiętnić pamięć o zmarłych w katastrofie smoleńskiej. – Warto byśmy w spokoju potrafili ten pomnik wznieść – apelował Paweł Martofel (PO).

Jaka dokładna lokalizacja?

Jednak lokalizacja, a także moment jej wyboru wzbudził kontrowersje wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wytykali oni, że nie została nakreślona zbyt precyzyjnie i nie ma pewności, czy monument rzeczywiście będzie widoczny z Krakowskiego Przedmieścia. - Aktualnie jest wskazana lokalizacja. Na kolejnym etapie będzie uzgadniany aspekt, żeby był widoczny z Krakowskiego Przedmieścia – sprecyzował Wagner.

Radną Annę Lutek (PiS) zainteresowała nowa lokalizacja pętli autobusowej. - Pętla będzie przeniesiona, w tej chwili nie mam informacji, w jakie dokładnie miejsce – odpowiadał naczelnik wydziału estetyki.

Radni Prawa i Sprawiedliwości przypomnieli także o zarzuconej propozycji stworzenia pomnika światła w formie 96 słupów świateł na przed Pałacem Prezydenckim.

Pytania o pomnik smoleński
Pytania o pomnik smoleńskiLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

"Niechlujnie przygotowana uchwała"

Odpowiedzi nie zadowoliły radnych PiS.

- Mamy przed sobą uchwałę przygotowaną niechlujnie, cały czas rozmawiamy o czymś, co mogłoby być, co nie mogło być. Dowiadujemy się, że lokalizacja może być troszeczkę inna. Mamy wątpliwości chociażby w kwestii roszczeń, bo już wielokrotnie BGN zapewniał nas, że roszczeń nie ma, bądź, że są wątpliwe. Później okazywało się, że ich charakter się zmienia. Jest wątpliwość odnośnie pętli czy przystanek krańcowy, nadal funkcjonuje i nie do końca jesteśmy pewnie, czy zostanie to usunięte – punktował Piotr Kazimierczak (PiS).

– W kampanii wyborczej, w trybie przyspieszonym opiniujemy jakąś lokalizację pomnika, na siłę próbujemy znaleźć widoczność z Krakowskiego Przedmieścia. To kompromis między czym? Zaproponowany przez prezydenta, przez jedną stronę, w imieniu części rodzin. Do kompromisu prowadzą rozmowy, negocjacje, uzgodnienia. Nie mieliśmy żadnych uzgodnień – stwierdził.

I zapowiedział, że radni PiS są za tym, by projekt uchwały ze wskazaną lokalizacją zaopiniować negatywnie. Chwilę później odbyło się głosowanie.

CZYTAJ TEŻ: DO LOKALIZACJI POMNIKA SĄ ROSZCZENIA

Radni PiS powiedzieli "nie" lokalizacji pomnika
Radni PiS powiedzieli "nie" lokalizacji pomnikaLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Koalicjant PO głosował jak PiS

Za opinią negatywną opowiedziało się 12 osób (radni PiS i dwójka przedstawicieli klubu Miasto Jest Nasze – Mieszkańców Śródmieścia Ewa Czerwińska i Andrzej Kozicki, którzy tworzą koalicję z PO).

11 przedstawicieli Platformy Obywatelskiej było przeciw.

Dwie osoby – Jan Śpiewak (radny niezależny) i Michał Sas (Miasto Jest Nasze – Mieszkańców Śródmieścia) - wstrzymały się od głosu.

To oznacza, że rada dzielnicy Śródmieście zaopiniowała negatywnie lokalizację pomnika. Ale ostateczna decyzja leży w rękach Rada Warszawy, gdzie większość ma Platforma Obywatelska. Nadzwyczajna sesja rady odbędzie się w czwartek.

Piąta rocznica katastrofy

W drugiej połowie lutego prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z reprezentantami części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej - sygnatariuszami skierowanego do niego w październiku ub.r. listu ws. budowy pomnika. W spotkaniu uczestniczyła także prezydent Warszawy.

Po spotkaniu Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o lokalizacji na rogu ul. Trębackiej i Focha - między pl. Piłsudskiego a Krakowskim Przedmieściem. Jak zaznaczyła, taka lokalizacja została zaakceptowana przez przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy wzięli udział w spotkaniu u prezydenta.

10 kwietnia minie piąta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w którym zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Ofiary katastrofy smoleńskiej upamiętnia m.in. pomnik na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Z inicjatywy środowisk akademickich powstał też pomnik w warszawskim kościele św. Anny; jego centralną część stanowi drewniany krzyż, który w 2010 r. stał przed Pałacem Prezydenckim.

ran/b

Pozostałe wiadomości

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl