Spółka związana z PiS chce budować 138-metrowy wieżowiec

Tutaj ma powstać budynek
Tutaj ma powstać budynek
tvnwarszawa.pl
tvnwarszawa.plTutaj ma powstać budynek

Srebrna - spółka kojarzona z ludźmi Prawa i Sprawiedliwości - chce na warszawskiej Woli wybudować 138-metrowy wieżowiec. Przeszkodą może być projektowany plan zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza znacznie niższą zabudowę.

Srebrna zarządza dwoma biurowcami: w Al. Jerozolimskich i przy ulicy Srebrnej. I właśnie w tym drugim miejscu spółka widziałaby wieżowiec. Wystąpiła już w tej sprawie o warunki zabudowy, choć postępowanie jest zawieszone. - Wnioskodawca nie przekazał pełnej dokumentacji. Brakowało raportu z oceny oddziaływania inwestycji na środowisko - potwierdza Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Jak udało nam się ustalić, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) stwierdził jednak, że inwestor nie musi przeprowadzać takiej oceny. Czy spółka dostarczy do urzędu brakujący dokument, czy też zmieni plany? Tego nie wiadomo. W jej biurze nikt nie chce rozmawiać z mediami. - Dane dotyczące inwestycji stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, więc nie możemy udzielić szczegółowych informacji - czytamy w oświadczeniu spółki.

Nawet 31 kondygnacji

Kilka szczegółów można jednak zaczerpnąć z dokumentacji zamieszczonej przez RDOŚ w biuletynie informacji publicznej. Projektowany budynek będzie miał zróżnicowaną wysokość (od 118 do 138 metrów) i liczbę kondygnacji (od 26 do 31). Wjazd ma być zlokalizowany od strony ulicy Wroniej i projektowanej ulicy Kolejowej. Dodatkowo biurowiec będzie miał czterokondygnacyjny garaż podziemny na 450 aut.

Dzisiaj w miejscu planowanego wieżowca stoi znacznie mniejszy, poprzemysłowy budynek, liczący cztery piętra. Ma być zburzony.

Projekt planu miejscowego: tylko 60 metrów

Pomysł budowy wieżowca w tej okolicy nie budzi większych kontrowersji. W pobliżu jest już wieżowiec Warty i "Kabina prysznicowa" przy rondzie Zawiszy, a wzdłuż ulicy Towarowej powstają lub są planowane liczne wysokościowce. Jest to zgodne z polityką miasta.

Działka przy Srebrnej 16 leży na terenie, dla którego opracowywany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Projekt został przygotowany na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku. Przewiduje jednak, że przy Srebrnej można będzie budować do 60 metrów wysokości.

- Dla przedmiotowej działki została zgłoszona jedna uwaga odnośnie wysokości zabudowy - przyznała Kłąb. Biuro architektury nie chce jednak ujawnić, czy o zwiększenie wysokości zabudowy stara się spółka Srebrna. - Ujawnimy to po rozpatrzeniu wszystkich uwag do projektu planu - zapowiada rzeczniczka ratusza.

Ludzie Kaczyńskiego

O wizji wieżowca stało się głośno kilka dni temu. Wszystko za sprawą powiązań pomiędzy spółką Srebrna, a partią Prawo i Sprawiedliwość. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", w 1995 roku współzałożycielem spółki był Jarosław Kaczyński. Gazeta twierdzi też, że spółka jest wciąż powiązana z PiS personalnie. W zarządzie był między innymi Adam Lipiński (obecny wiceprezes PiS) i Wojciech Jasiński (był minister skarbu w rządzie Kaczyńskiego), a obecnie prezesem jest Kazimierz Kujda, były polityk Porozumienia Centrum (pierwsza partia braci Kaczyńskich) i były prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska za rządów PiS.

Razem z Kujdą w zarządzie zasiada Janina Goss - jak pisze gazeta, "przyjaciółka domu Kaczyńskich". Ponadto w radzie nadzorczej Srebrnej jest Barbara Skrzypek, szefowa sekretariatu Jarosława Kaczyńskiego oraz Halina Wojnarska, żona wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego.

bf/r

Pozostałe wiadomości