Społecznicy za zwężeniem Stryjeńskich

Mieszkańcy nie chcą zwężać StryjeńskichZDM

- Projekt zmian na Stryjeńskich powinien być zrealizowany w tym roku - orzekła Komisja Dialogu Społecznego ds. transportu. Zwolennikom zwężenia ulicy i wyznaczenia pasa dla rowerów w sukurs przyszedł także ZDM ujawniając, że 85 proc. kierowców łamie na tej ulicy przepisy. Władze dzielnicy nie są jednak przekonane do proponowanych zmian.

Chodzi o zwężenie jezdni i wyznaczenie pasów dla rowerzystów. W czwartek głos w dyskusji zabrała Komisja Dialogu Społecznego. To ciało doradcze skupiające przedstawicieli organizacji, niedecyzyjne, ale wpływowe. Zdaniem KDS-u, kontrowersyjny projekt powinien być zrealizowany jeszcze w tym roku.

"Na jego wdrożenie oddało swój głos 1394 mieszkańców Warszawy. Zgodnie z regulaminem przeprowadzania budżetu partycypacyjnego powinien zostać zrealizowany w 2016 roku. Komisja popiera projekty mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Komisja apeluje o poszanowanie umowy społecznej, jaką jest budżet partycypacyjny" - czytamy w uchwale KDS.

Zdaniem jej członków, cały konflikt oparty jest na emocjach, a nie solidnych argumentach.

"Zadaniem władz samorządowych jest prowadzenie konsultacji z mieszkańcami w sposób minimalizujący konflikty" - mówi tekst uchwały. Społecznicy sugerują, że opór przeciwko inwestycji może wynikać z niewiedzy protestujących, dlatego apelują do urzędników o edukację mieszkańców w zakresie transportu.

Dalej twierdzą, że powołana przez władze dzielnicy Ursynów komisja w sprawie realizacji projektu jest niepotrzebna.

"Emocje przy każdym konflikcie"

Innego zdania są władze dzielnicy, które podtrzymują, że powołanie społeczno-ekspercko-urzędniczego zespołu to dobry pomysł.

- Już powołaliśmy odpowiedni skład. O Stryjeńskich porozmawiają mieszkańcy - zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy zmian, przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich i Centrum Komunikacji Społecznej - mówi nam Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Pierwsze spotkanie powołanej przez dzielnicę komisji odbędzie się 23 maja.

- Musimy rozmawiać skoro blisko 3 tysiące mieszkańców protestuje. Nie ma lepszego sposobu niż usiąść przy stole i podjąć merytoryczną dyskusję, nawet kiedy mieszkańcy nie są wyedukowani. Być może konflikt dotyczący Stryjeńskich jest doskonałą okazją, aby wiedzę społeczeństwa zwiększyć, choć podczas spotkań z ZDM mieszkańcy wielokrotnie popisywali się wiedzą - twierdzi Kempa.

Jednocześnie burmistrz przyznaje, że wielu mieszkańców nie znało różnicy między pasem a ścieżką rowerową. - A teraz, kiedy różnicę już poznali, chcą tej drugiej - dodaje.

"85 proc. kierowców łamie przepisy"

Projektodawcy bronią jednak pasa wyznaczonego na jezdni, dowodzą, że jest bezpieczniejszy przede wszystkim... dla kierowców i pieszych.

- Zarząd Dróg Miejskich przedstawił aktualne pomiary prędkości i natężeń ruchu na ul. Stryjeńskich. 15 proc. kierowców jeździ z prędkością zgodną z przepisami, a 85 proc. jeździ zbyt szybko. Rekordzista jechał 118 km/h - podaje Radosław Wałkuski, autor projektu.

Przytacza też dane, wedle których natężenia ruchu w godzinach szczytu to 1402 w kierunku północnym i 1043 w kierunku południowym. - Tyle samochodów mieści się na jednym pasie ruchu. Ścieżka rowerowa w pewnym sensie rozwiąże problem rowerzystów, ale na pewno nie zapewni bezpieczeństwa na jezdni, a przedstawione przez ZDM statystyki wykazują, że takie zmiany są potrzebne - tłumaczy Wałkuski.

Przypomnijmy, obecnie Stryjeńskich ma w przeważającej części po dwa pasy ruchu w każdą stronę. W ubiegłorocznym budżecie partycypacyjnym zwyciężył projekt, który zakłada wytyczenie na niej przejść dla pieszych, pasów rowerowych i "ujednoliceniu szerokości jezdni", co w praktyce oznacza zwężenie do jednego pasa w każdą stronę. Na projekt głosowało blisko 1400 osób.

TAK WYGLĄDAŁO SPOTKANIE W SPRAWIE ZWĘŻENIA UL. STRYJEŃSKICH

Spotkanie mieszkańców ws. Stryjeńskich
Spotkanie mieszkańców ws. StryjeńskichLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

kz/b

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl