Spółdzielnia planuje dogęścić osiedle. Bloki zamiast zieleni, parkingu i sklepu

Spółdzielnia chce dogęścić osiedle
Spółdzielnia chce dogęścić osiedle
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plSpółdzielnia chce dogęścić osiedle

Ursynowska spółdzielnia ma apetyt na budowę pięciu nowych bloków na Dereniowej. Jej plany mogą jednak pokrzyżować sąsiedzi inwestycji, którzy boją się, że nie będą mieli gdzie zaparkować, a miejsce dorodnych drzew zajmą "ozdobne patyki".

Przed ich oknami rosną dorosłe drzewa, sięgają już czwartego piętra. Obok bloków znajdują się też dwa spore parkingi.

- Dochodzi 17, a już nie ma żadnego wolnego miejsca.Wkrótce ani drzew, ani parkingu może nie być. A patrząc w okno zobaczę wielopiętrowy blok - opisuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Agnieszka, mieszkanka bloku przy Hirszfelda.

Plany spółdzielni

Kilka dni temu na ursynowskich ulicach: Hirszfelda i Dereniowej zawrzało. Mieszkańcy dowiedzieli się, że spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "Imielin" planuje budowę pięciu nowych apartamentowców.

Dwa z nich miałyby powstać na ulicy Hirszfelda 16 i 18, właśnie naprzeciw bloku, w którym mieszka teraz Agnieszka. W jednym zamieszkałoby 35 rodzin, a w drugim 58. Budynki nie mogłyby być mieć więcej niż pięć pięter (to inwestycja oznaczona w planach spółdzielni jako zadanie VIII).

Kawałek dalej - tuż przy rondzie, przed blokiem na Dereniowej 1, powstałby z kolei 75-mieszkaniowy, maksymalnie siedmiopiętrowy apartamentowiec (zadanie IX).

Ale to nie wszystko, kolejna inwestycja planowana jest przy Hirszfelda 2, dziś funkcjonuje tam dyskont spożywczy. W budynku, który ma mieć cztery piętra, zaplanowano 30 mieszkań. Na ten teren -prawomocnie - wydane są już warunki zabudowy (zadanie X).

Ostatnim adresem jest Hirszfelda 10, gdzie na obecnym skwerku zaplanowano sześciopiętrowy blok z 49 mieszkaniami (zadanie IV).

Ta część Ursynowa nie jest objęta planem zagospodarowania miejscowego.

Plany ursynowskiej spółdzielnitvn24.pl / Google Maps

100 drzew pod topór

- Według projektów koncepcyjnych ściętych zostanie ponad 100 drzew - wiele z nich to dorodne, dorosłe drzewa - podnosi aktywista i dzielnicowy radny Maciej Antosiuk (Projekt Ursynów).

Antosiuk zwraca również uwagę, że nowe budynki zabiorą dziesiątki miejsc parkingowych, co utrudni życie sąsiadom inwestycji - mieszkańcom bloków z wielkiej płyty.

Za przykład podaje dwa nowe bloki przy Dereniowej 10 i 2, gdzie w podziemiach wybudowano garaże.

Efekt? Miejsca parkingowe pod nową inwestycją nie są zapełnione a samochody blokują drogi przeciwpożarowe i chodniki. - Dwa tygodnie temu z powodu zaparkowanych samochodów, straż nie mogła dojechać na Hirszfelda 16. Teraz będzie jeszcze gorzej, ludzie nie kupią tych miejsc - twierdzi Agnieszka.

I dodaje, że kiedy spółdzielnia budowała wcześniejszą inwestycję na Dereniowej, również obiecywała zastępcze nasadzenia. - Ale jak widzimy, to raczej kloniki, ozdobne patyki. Nie spełniają funkcji, która będzie nam potrzebna po wybudowaniu Południowej Obwodnicy Warszawy, w pobliżu której mieszkamy - mówi mieszkanka.

"Mieszkamy w centrum Ursynowa"

Innego zdanie jest Halina Kosicka, przewodnicząca Rady Nadzorczej SMB "Imielin", która przekonuje, że inwestycja jest potrzebna.

Jak tłumaczy, spółdzielnia zrobiła rozeznanie wśród członków. - Są osoby, które potrzebują nowych mieszkań. Kolejne pokolenia podorastały, rodziny mieszkają "na kupie", jesteśmy zainteresowani, żeby stworzyć warunki właśnie dla takich osób - argumentuje.

- Spółdzielczość jest ideą wspólnoty, musimy pomyśleć o tym, że są to interesy tych, którzy mają i tych, którzy chcą mieć. Nie można patrzeć, żeby było tylko rozdawnictwo. Przykro mi, ale mieszkamy w centrum Ursynowa - mówi.

Zdecyduje walne

Obie racje spotkają się w piątek na walnym zgromadzeniu. O tym, czy bloki powstaną, zdecydują mieszkańcy. Do głosowania uprawnionych będzie 600 osób.

Maciej Antosiuk: - Obecnie sporo osób zaangażowało się w informowanie sąsiadów, roznoszenie ogłoszeń i mobilizowanie członków spółdzielni do pójścia na walne. Jest spora obawa, ale czuć też entuzjazm w działaniach.

Halina Kosicka: - Jak przyjdzie 600 osób, to będzie ciekawie na spotkaniu.

kz/pm

Pozostałe wiadomości