Śpiewak: Pitera występowała w sprawie Macieja M.

[object Object]
Aresztowania w sprawie reprywatyzacjiTVN24
wideo 2/3

- Julia Pitera napisała do prezydent Warszawy w sprawie tego, by jak najszybciej przekazać Maciejowi M.- zatrzymanemu w czwartek przez CBA - nieruchomości przy ulicy Szarej - twierdzi Jan Śpiewak. To nie były prośby o zwrot, czy interwencję, tylko pytania o sytuację w sprawie nieruchomości - odpowiada Pitera.

Śpiewak - radny warszawskiej dzielnicy Śródmieście i szef stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa - napisał w piątek na Twitterze, że "Julia Pitera wielokrotnie występowała w interesie Macieja M. i adwokata Andrzeja M. zatrzymanych wczoraj przez CBA". "Czekamy na jej zeznania" - dodał.

W rozmowie z PAP Śpiewak wyjaśnił, że chodzi o ogród jordanowski przy ul. Szarej. - To był ogród jordanowski, który był publicznym ośrodkiem, i który przestał być ogrodem jordanowskim nie wiadomo właściwie w jakich okolicznościach. I tam Julia Pitera występowała w imieniu Macieja M., żeby jak najszybciej miasto mu oddało ten grunt - powiedział.

Korespondencja Pitery

Korespondencja - którą dysponuje Śpiewak - między ówczesną posłanką, obecnie europosłanką PO, Julią Piterą a stołecznym ratuszem oraz między Piterą a Marcinem M. i Andrzejem M. dotyczy okresu od marca do lipca 2011 roku.

Wynika z niej, że Pitera występowała z zapytaniem o zwrot nieruchomości przy ul. Szarej Maciejowi M. przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, ówczesnego dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajko, jak i Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Julia Pitera wielokrotnie występowała w interesie Macieja M. i adwokata Andrzeja M. zatrzymanych wczoraj przez CBA. Czekamy na jej zeznania. pic.twitter.com/qs63wAPD74— Jan Śpiewak (@JanSpiewak) 12 maja 2017

Pitera w piątkowej rozmowie z PAP podkreśliła, że nie kierowała pism z prośbą o zwrot ani interwencję, lecz z zapytaniem w sprawie nieruchomości. Jak dodała, występowała wielokrotnie zarówno w imieniu mieszkańców kamienic, które były sprzedawane, jak i w przypadku ludzi, którzy wygrywali w sądach sprawy o zwrot nieruchomości przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

- Nigdy w takich wypadkach nie podejmowałam interwencji, tylko zwracałem się z zapytaniem do organu, jak sprawa wygląda. Każdy poseł musi to zrobić, ponieważ sam nie ma możliwości sprawdzenia stanu faktycznego - powiedziała Pitera. - Gdybym ja napisała pismo żądając, to jest inna kwestia. Wszystkie pisma, które skierowałam, tak jak we wszystkich sprawach, były pismami pytającymi - dodała.

"Śpiewak upatruje sensację"

Pitera podkreśliła, że ostatnie pismo skierowane przez nią do Hanny Gronkiewicz-Waltz dotyczyło groźby wniesienia przez Macieja M. i jego adwokata Andrzeja M. sprawy do sądu w kwestii braku wykonania przez stołeczny ratusz wyroku sądu nakazującego zwrot nieruchomości Maciejowi M. Wówczas - jak zaznaczyła Pitera - urząd miasta musiałby wypłacić odszkodowanie w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

- Pan Śpiewak jako osoba, która nigdy w życiu nie zajmowała się prawem samorządowym, prawem administracyjnym, nie ma zielonego pojęcia jak to wygląda, w związku z tym upatruje sensację - oceniła Pitera.

Zatrzymania przez CBA

W czwartek CBA zatrzymało w Warszawie osiem osób, które miały wyrządzić Skarbowi Państwa i spadkobiercom szkodę na ponad 46 mln zł. To znany warszawski adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy spadkobierców nieruchomości Grażyna K.-B. i Tomasz Ż., ojciec i syn zajmujący się skupowaniem roszczeń do nieruchomości – Maciej M. i Maksymilian M., dwóch rzeczoznawców majątkowych Michał Sz. i Jacek R. oraz Andrzej K.

W sobotę wieczorem sąd poinformował o tymczasowym aresztowaniu pięciorga z nich (z wyjątkiem Maksymiliana M.).

Chodzi o reprywatyzacje nieruchomości w sąsiedztwie Pałacu Kultury - przedwojenny adres to ul. Sienna 29, przy ul. Twardej 8 i 10 oraz ul. Królewskiej 39. Wcześniej Ziobro informował, że w tle zatrzymań jest także "wątek sądowy, polegający na ustanawianiu przez sąd kuratorów" w ramach reprywatyzacji.

W piątek zatrzymani usłyszeli zarzuty Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

PAP/kw/b

Pozostałe wiadomości

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18:30.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że kilka dni przed Wielkanocą czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadają, że nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl