Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Śpiewak kontra były wiceminister obrony. Jest decyzja sądu

Warszawa

MJNJan Śpiewak wygrał z Jackiem Kotasem

- Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście orzekł, że Jan Śpiewak publikując Warszawską Mapę Reprywatyzacji działał w trosce o "istotny interes społeczny" - informuje Miasto Jest Nasze. Postępowanie karne wytyczone przez byłego wiceministra obrony narodowej Jacka Kotasa zostało umorzone.

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, umieściło polityka na opublikowanej we wrześniu drugiej już Warszawskiej Mapie Reprywatyzacji. Za sugerowanie podejrzanych związków Kotasa z Rosją i światem do niedawna lider stowarzyszenia został pozwany.

Śpiewak kontra Kotas

"Ten ważny polityk Prawa i Sprawiedliwości pracował dla firmy handlującej paliwami z byłymi krajami ZSRR oraz był szefem grupy deweloperskiej Radius. Właściciele tej grupy są bardzo ciekawymi postaciami. Jednym z nich jest Robert Szustkowski, który również wytoczył Janowi Śpiewakowi proces prawdopodobnie utrzymywał kontakty biznesowe z przestępcami kojarzonymi z mafią sołncewską. Pełni również funkcjęcharges d'affaires Gambii w Moskwie" – przypomina w oświadczeniu stowarzyszenie.

MJN oskarża byłych wspólników Radiusa o związki z "układem reprywatyzacyjnym", założenie słynnej restauracji Sowa i Przyjaciele oraz zablokowanie budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej poprzez reprywatyzację jednej z działek.

Jacek Kotas skomentował sprawę na Facebooku. "Jest nieprawomocne postanowienie o umorzeniu w sprawie karnej przeciwko Jan Śpiewak. Będzie zażalenie" - zapowiedział. Równolegle Kotas pozwał Śpiewaka na drodze cywilnej i żąda 100 tysięcy złotych odszkodowania.

Wygrał z Marcinkowskim

To nie pierwszy proces Jana Śpiewaka za nagłaśnianie spraw związanych z reprywatyzacją. Sprawę wytoczył mu biznesmen Maciej Marcinkowski. Spór dotyczył również mapy reprywatyzacji, ale jej pierwszej edycji, upublicznionej w 2014 roku. W trybie karnym sąd także przyznał rację Śpiewakowi i umorzył postępowanie o pomówienie.

Tak we wrześniu Jan Śpiewak mówił o Mapie Reprywatyzacji:

O obrotowych drzwiach reprywatyzacji
TVN24

kz/b