Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Śpiewak chce odbudować tęczę

Warszawa

tvnwarszawa.plTak wyglądała tęcza na placu Zbawiciela

Jeżeli zostanę prezydentem Warszawy instalacja "tęcza" wróci na plac Zbawiciela - zapowiedział w środę Jan Śpiewak, kandydat komitetu Wygra Warszawa na prezydenta stolicy. Jak dodał, jego komitet proponuje program wsparcia dla mniejszości seksualnych.

Komitet wyborczy Wygra Warszawa zaprezentował w środę projekt "Warszawskiej Karty LGBT+", który został opracowany we współpracy z organizacjami zajmującymi się działaniem na rzecz osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych m.in. stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, Lambda Warszawa, Kampanii Przeciw Homofobii i fundacji Trans-fuzja.

Jan Śpiewak podczas konferencji prasowej na placu Zbawiciela powiedział: - Jeśli zdobędziemy władzę w Warszawie, jeśli będziemy mieć realny wpływ na rządy w Warszawie, społeczność LGBT będzie miała od nas wsparcie na każdym poziomie. - Chciałbym zadeklarować, że jeżeli zostanę wybrany prezydentem Warszawy "tęcza" wróci na plac Zbawiciela - podkreślił.

Hostel, edukacja, infolinia

Kandydatka na wiceprezydent stolicy Paulina Piechna-Więckiewicz podkreśliła, że na "Warszawską Kartę LGBT+" składa się m.in. utworzenie hostelu interwencyjnego dla osób homoseksualnych i transpłciowych, wprowadzenie dodatkowych zajęć w szkołach dotyczących edukacji seksualnej i programu szkoły wolnej od dyskryminacji oraz infolinii dla osób LGBT+.

Ponadto, jak mówiła Piechna-Więckiewicz, miasto powinno udzielać patronatu Paradzie Równości i wywieszać tęczowe flagi, które są symbolem środowisk LGBT+. Komitet Wygra Warszawa domaga się również wprowadzenia stanowiska pełnomocnika prezydent do spraw osób LGBT, który dysponowałby "rzeczywistym budżetem" - dodała.

Zdaniem Wygra Warszawa, koszt tego programu to około 500 tysięcy złotych.

Oktawiusz Chrzanowski (Miłość Nie Wyklucza) podkreślał, że "społeczność LGBT jest częścią każdego samorządu i częścią każdej społeczności lokalnej". Według jego szacunków, takich osób jest w Warszawie około 200 tysięcy. Jak informuje inicjatywa Miłość Nie Wyklucza, rozmowy o wsparciu programu skierowanego do społeczności LGBT+ prowadzone są jeszcze z dwoma "liczącymi się w sondażach" komitetami wyborczymi.

Zobacz, co Śpiewak i Jakub Stefaniak z PSL mówią o wsparciu osób z niepełnosprawnościami:

"My chcemy w Warszawie drugiego Sztokholmu"TVN24
wideo 2/5

PAP/mś/pm