"Spełnić testament Jana Pawła II". Kardynał Nycz spotkał się z młodzieżą

Warszawa

TVN24Kard. Nycz spotkał się z młodzieżą

Tradycją jest, że w Niedzielę Palmową spotykamy się z młodzieżą, aby spełnić testament, który zostawił św. Jan Paweł II, a podjął i kontynuował papież Benedykt XVI i kontynuuje papież Franciszek - podkreślił w niedzielę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Podczas mszy odprawionej w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, Nycz przypomniał, że okazję do tego dał Jan Paweł II i pośród wielu rzeczy, które pozostawił Kościołowi, są Światowe Dni Młodzieży, z których pierwsze odbyły się 30 lat temu.

- Papież postanowił, że raz na trzy lata będzie spotykał się z młodzieżą całego świata na różnych kontynentach i w różnych miastach. Natomiast wtedy, kiedy nie będzie spotkania z papieżem, Światowy Dzień Młodzieży będzie odbywał się w diecezjach i w parafiach i to właśnie w Niedzielę Palmową - mówił Nycz.

Spotkają się w Krakowie

Hierarcha podkreślił, że trwają przygotowania do spotkania z papieżem Franciszkiem w Polsce, w Krakowie w przyszłym roku. Program papież oparł o Kazanie na Górze. W ubiegłym roku rozważane było pierwsze błogosławieństwo: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Rok Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież ogłosił bowiem Rokiem Miłosierdzia.

W tym roku - powiedział kard. Nycz - rozważamy, jak chce papież Franciszek: "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą". - Z serca człowieka rodzą się wszystkie dobre, piękne czyny, ale także (...) czyny złe. I wtedy jesteśmy podobni do tych, którzy w Wielkim Tygodniu śpiewali "hosanna", a za chwilę śpiewali "ukrzyżuj" - mówił metropolita warszawski.

Zapowiedział, że na Dni w Diecezjach przyjedzie do archidiecezji warszawskiej 30 tys. młodych ludzi z zagranicy. Zaapelował o godne ich przyjęcie w rodzinach, w parafiach, we wspólnotach. Przed mszą Nycz dokonał poświęcenia kolorowych palm przyniesionych przez dzieci i młodzież.

Czas zadumy i skupienia

Wielki Tydzień i przypadające w tym tygodniu Triduum Paschalne to dla chrześcijan najświętszy czas w roku - czas, w którym Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.

Okres ten od wieków jest czasem skupienia, modlitwy, postów, pokuty i nawrócenia oraz składania jałmużny na rzecz ubogich, a także nawiedzania obłożnie chorych w domach przez kapłanów.

W Wielki Piątek metropolita warszawski będzie przewodniczył zaś Drodze Krzyżowej, która przejdzie ulicami Warszawy.

Related content

PAP/jk/r