Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Spektakle, koncerty, gry miejskie. Sprawdź program powstańczej rocznicy

Warszawa

O tegorocznych obchodachTVN24
wideo 2/3

Nowa wystawa, spektakl teatralny Iwana Wyrypajewa i koncert Moniki Borzym w ramach cyklu "Pamiętamy ‘44" to tylko niektóre z wydarzeń, które Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało na 73. rocznicę wybuchu powstańczego zrywu.

W tym roku uroczystości, upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczną się 27 lipca otwarciem wystawy "1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017" na antresoli Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tysiąc najcenniejszych pamiątek

- Jak co roku przygotowujemy obchody, które mają kilka wymiarów. Po pierwsze, oddajemy hołd powstańcom warszawskim, tym, którzy polegli, i tym, którzy mogą nas odwiedzić i którzy będą bohaterami spotkania z władzami państwa i stolicy - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, dyrektor placówki.

- Zaczynamy od wystawy. Pokażemy 1000 najcenniejszych pamiątek, jakie trafiły do nas w ciągu ostatnich 10 lat. To będą rzeczy duże i małe, cenne materialnie i bezcenne emocjonalnie dla osób, którzy nam je przekazali – dodał.

Koncert jazzowy

28 lipca w Parku Wolności przy gmachu Muzeum odbędzie się koncert z cyklu "Pamiętamy ‘44". W tym roku wokalistka jazzowa Monika Borzym zaśpiewa wiersze Anny Świrszczyńskiej do muzyki, skomponowanej przez Mariusza Obijalskiego. Koncert połączony będzie z promocją albumu "Jestem przestrzeń". Jak powiedziała Borzym, dopiero gdy zaproponowano jej udział w takim wspaniałym wydarzeniu, dowiedziała się o istnieniu Anny Świrszczyńskiej. - Dostałam duży pakiet wierszy i myślę, że pewnie go nigdy nie odłożę. To niewiarygodne, że – pisząc tak wiele lat temu – poetka w tak odważny, dosadny sposób mówiła o kobiecości, emocjach. To najlepsze wydanie feminizmu, jakie jestem sobie w stanie wyobrazić - mówiła.

Śpiewanki i spektakl

Najważniejszym wydarzeniem obchodów będzie spotkanie powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz i uroczystość nadania odznaczeń państwowych, która odbędzie się 31 lipca w Parku Wolności przy Muzeum.

1 sierpnia o godz. 17 mieszkańcy Warszawy zatrzymają się, by oddać hołd powstańcom. Do najpopularniejszych punktów corocznych obchodów wybuchu powstańczego zrywu należy też śpiewanie piosenek okupacyjnych i powstańczych, odbywające się 1 sierpnia na placu Piłsudskiego pod hasłem "Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI". - To największe wydarzenie obchodów Powstania. Co roku przyciąga około 20-30 tysięcy widzów - zauważył Ołdakowski. Jak co roku, organizatorzy przygotowali także spektakl teatralny. Tym razem warszawska widownia zobaczy "Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej" w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Przedstawienie zostanie wystawione w Sali pod Liberatorem stołecznego muzeum. - To próba zderzenia doświadczenia wojny z wrażliwością małej dziewczynki – zapowiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Gry miejskie, marsz pamięci

Ponadto przygotowano także gry miejskie i akcje społeczne na terenie całej Warszawy, spotkania edukacyjne i marsz pamięci, który odbędzie się 5 sierpnia. Upamiętni mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Marsz przejdzie ulicami Woli w kierunku Parku Powstańców Warszawy i zakończy się zapaleniem zniczy. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojnego podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy – ok. 500 tys. – wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

ZOBACZ HARMONOGRAM OBCHODÓW

PAP/ran/b