Specjaliści od budowy metra szkolą studentów Politechniki

Warszawa

| http://monitor.pogodynka.plfot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Budowa centralnego odcinka II linii metra to nie tylko korki i utrudnienia dla mieszkańców miasta, ale też szansa na podpatrywanie technologii wciąż jeszcze mało w Polsce znanej. Drążenia tuneli z wykorzystaniem zmechanizowanych tarcz TBM.

- Dzięki współpracy Politechniki Warszawskiej, włoskiej firmy Astaldi i Metra Warszawskiego uruchamiamy wykłady dla studentów inżynierii lądowej, na których będą mogli zapoznać się z technologią drążenia tuneli przy wykorzystaniu TBM-ów – mówi prof. Anna Siemińska-Lewandowska.

Studenci na budowie

Wykłady będą prowadzone przez ekspertów z Włoch i Niemiec, gdzie tradycje budowy z wykorzystaniem zmechanizowanych tarcz są znacznie większe niż w Polsce.

Cykl obejmie około 60 godzin wykładów w języku angielskim i dwa razy w roku akademickim wizytę na placu budowy II linii metra. – To bardzo ważne, by studenci mogli zobaczyć jak teoretyczne problemy można rozwiązywać w praktyce – zaznacza profesor politechniki turyńskiej Sebastiano Pelizza, który poprowadził inauguracyjne wykłady dla warszawskich studentów.

mjc/mz