SPEC: ruszyła procedura prywatyzacyjna

Warszawa

| Czwórka Polskie Radiofot. TVN Warszawa

Za dwa tygodnie stołeczny ratusz zaprosi potencjalnych nabywców do negocjacji w sprawie kupna udziałów spółki- informuje PAP.

Tryb prywatyzacji poprzez negocjacje wybrano jako najkorzystniejszy według przygotowanej na zlecenie miasta analizy, która objęłą m.in. wycenę spółki. Ratusz jej nie ujawnia, jednak w październiku ub.r. podczas sesji rady miasta dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego urzędu miasta Renata Tomasiak informowała radnych, że wartość księgowa SPEC to ok. 1,5 mld zł.

W tegorocznym budżecie miasto zaplanowało zaś uzyskanie z tytułu prywatyzacji SPEC 750 mln. zł.

Sprzeciw pracowników

Na prywatyzację nie zgadzają się pracownicy firmy. Przeciwni jej są też radni PiS i SLD. W ich ocenie prywatyzacja może doprowadzić do wzrostu cen ciepła. Zwracają uwagę, że SPEC ma na to monopol, w związku z czym firma powinna pozostać spółką miejską.

Ratusz argumentuje z kolei, że tego typu przedsiębiorstwa zostały sprywatyzowane w kilku innych dużych miastach, a zagrożenia wzrostem cen nie ma, ponieważ kontroluje je Urząd Regulacji Energetyki.

W poprzedniej kadencji samorządu radnym PiS i SLD udało się zablokować sprzedaż SPEC. W lipcu 2009 r., głosami PO i SLD, Rada Warszawy zgodziła się jedynie na wykonanie analizy przedprywatyzacyjnej przedsiębiorstwa. Miała ona zostać przedstawiona radzie, która na tej podstawie miała podjąć decyzję co do przyszłości firmy.

"Ratusz wprost złamie uchwałę"

Jednak ratusz zamierza przedstawić radzie dopiero wzór kontraktu (miałby zostać podpisany z potencjalnym nabywcą SPEC). Nie będzie oddzielnej uchwały, w której radni musieliby się zagodzić na prywatyzację. Urzędnicy zapytają ich, czy sprzedać spółkę konkretnemu podmiotowi wyłonionemu w trakcie negocjacji. – Zaprezentujemy radnym najkorzystniejszy wariant - zapewnia Tomasz Andryszczyk, rzecznik ratusza.

- Jeśli ratusz zrobi tak jak zapowiada, to wprost złamie uchwałę Rady Warszawy. Stanowi ona, że określenie zasad zbycia akcji będzie przedmiotem odrębnej uchwały - uważa Tomasz Zdzikot radny PiS.

Działalność przedsiębiorstwa

SPEC powstało w wyniku przekształcenia w 2003 r. przedsiębiorstwa komunalnego. Kapitał zakładowy spółki miejskiej wynosi ponad 721 mln zł. Głównym przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie oraz przesyłanie ciepła. Przewodniczącym rady nadzorczej spółki jest wiceprezydent miasta Jarosław Kochaniak.

Na terenie Warszawy SPEC eksploatuje sieć cieplną, węzły ciepłownicze, przepompownie i należące do niego kotłownie gazowe. Spółka prowadzi również konserwację instalacji wewnętrznych w budynkach.

W ostatnich wyborach samorządowych PO zyskała większość w radzie miasta (33 z 60 mandatów); głosy radnych tej partii wystarczą do podjęcia decyzji w sprawie ewentualnej sprzedaży SPEC.

PAP/ec/roody