Spalona kamienica po oględzinach. To już piąty pożar

Warszawa

Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.plKilkanaście godzin po pożarze

Nadzór budowlany sprawdził kamienicę przy ul. Brzeskiej 5, której poddasze spłonęło w sobotę. Na razie jednak nie wiadomo, czy mieszkańcy będą mogli do budynku wrócić. To już kolejny pożar w tej kamienicy.

– Przy ul. Brzeskiej 5 od 2010 roku interweniowaliśmy pięć razy – informuje Nikodem Kiełbowicz z biura prasowego straży pożarnej.

Do jednego z pożarów doszło we wrześniu 2011 roku. - Biegły z zakresu pożarnictwa stwierdził, że najprawdopodobniej jego przyczyną było celowe podpalenie. Postępowanie umorzono wobec niewykrycia sprawcy czynu – wyjaśnia Renata Mazur, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Przyczyny sobotniego pożaru nie są na razie znane. Ma je zbadać biegły z zakresu pożarnictwa, którego powoła prokurator.

Decyzja we wtorek

Wciąż nie wiadomo czy mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich domów. - Oględziny się odbyły, ale nie uzyskaliśmy informacji, co dalej z budynkiem – mówi Barbara Dżugaj, rzeczniczka Pragi Północ. - Decyzja będzie we wtorek - informuje Andrzej Kłosowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Wtedy też mieszkańcy dowiedzą się, czy mogą wracać do budynku przy ul. Brzeskiej 5. Na razie część z nich przebywa u swoich rodzin, a 3-4 rodziny w hotelu wynajętym przez urząd dzielnicy. - Ostatnie pietra nie były zamieszkałe. Z 54 lokali w całej kamienicy, 21 było zasiedlonych – mówi Dżugaj.

Podczas sobotniego pożaru spłonęło poddasze i dach kamienicy. Straż pożarna ewakuowała ok. 100 osób. Ewakuacja objęła też trzy przyległe budynki. Ich mieszkańcy mogli wrócić do swoich lokali w niedzielę rano.

Pożar na Brzeskiej
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Pożarami kamienic na Pradze Północ zajmowaliśmy się już w 2011 roku. Po serii pożarów mieszkańcy powołali straż sąsiedzką, która przez całą dobę pilnowała czy w pobliżu kamienic nie kręci się nikt podejrzany. Pożarom poświęcono również sesję rady dzielnicy. To właśnie na niej mieszkańcy skandowali: "nie spalicie nas". Czytaj więcej na ten temat.

ran, wp//ec