Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Spadochroniarze wylądowali na Ursynowie. Uczcili cichociemnych

Warszawa

TVN 24Ursynowski Dzień Cichociemnych

Na kilkanaście minut zamknięto dziś przestrzeń powietrzną nad Warszawą dla ruchu pasażerskiego. Po godz. 17 nad Ursynowem pojawił się wojskowy śmigłowiec, z którego wyskoczyli spadochroniarze. W ten sposób żołnierze jednostki specjalnej GROM, uczcili pamięć cichociemnych.

Skok spadochronowy był częścią Ursynowskiego Dnia Cichociemnych, czyli edukacyjnego pikniku militarno-historycznego zorganizowanego przez władze Ursynowa. Impreza odbyła się pomiędzy Lasem Kabackim, a górą Trzech Szczytów. W przyszłości, burmistrz dzielnicy Piotr Guział chciałby tu stworzyć kopię ścieżki treningowej Cichociemnych z Largo House w Wielkiej Brytanii i park ich imienia.

Skoki spadochronowe

Ursynowski Dzień Cichociemnych obfitował w wiele atrakcji. Były wojskowe samochody i quady, prezentacja uzbrojenia żołnierzy GROM, zawody łucznicze, pokaz ratownictwa drogowego i sztuk walki, czy symulacja przejścia przez zadymione pomieszczenie. Nie zabrakło grochówki z wojskowego kotła i harcerskiego ogniska.

Jednak największą atrakcją były skoki spadochronowe organizowane przez jednostkę GROM i Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. W ten sposób żołnierze oddali hołd swoim poprzednikom, walczącym na frontach II wojny światowej.

Najlepsi z najlepszych

Cichociemni byli najlepszymi żołnierzami przeszkolonymi w Wielki Brytanii. Zrzucani na spadochronach do okupowanej Polski mieli za zadanie walczyć z niemieckim okupantem i organizować szkolenia polskiego ruchu oporu.

- Podczas selekcji wybierano żołnierzy, którzy mają predyspozycje do skoków i tego, aby organizować ruch oporu i walkę o wolność naszego kraju. Szkolenia z tamtych i dzisiejszych czasów nie różnią się bardzo. Uczą wykonywania pewnych czynności mechaniczne, bo w powietrzu nie zawsze jest czas na myślenie – opowiadał w TVN24 płk. Jarosław Garstka, były zastępca dowódcy GROM-u.

b/mz

Na czym polegało szkolenie cichociemnych?
TVN 24