Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Spadkobiercy Krasińskich chcą wyrzucić Muzeum Narodowe z Królikarni

Najnowsze


Spadkobiercy rodziny Krasińskich domagają się eksmisji Muzeum Narodowego z budynków Królikarni – informuje "Gazeta Stołeczna".

Krasińscy stracili Królikarnię na mocy dekretu Bieruta, który nacjonalizował prywatne grunty w stolicy. Jak przypomina "Stołeczna", w 2008 roku udało im się doprowadzić do unieważnienia decyzji odmawiającej im praw do rezydencji. Bezprawność przejęcia rodzinnego pałacu potwierdziło Ministerstwo Infrastruktury.

Rodzina wygrała także w sądzie z Muzeum Narodowym.

Chcą urządzić rezydencję

Muzealnikom zależało na utrzymaniu publicznego charakteru Królikarni, spadkobiercy chcieli natomiast zamienić ją w prywatną rezydencję.

Muzeum narzeka na brak wsparcia ministerstwa kultury w sporze z rodziną, ale – jak zapowiada jego reprezentant – broni składać nie zamierza. Prawnik dowodzi, że dokumenty, które w latach 40. złożyli przedstawiciele rodziny, starając się o zwrot praw do nieruchomości, były wadliwe.

- Tylko prezydent Warszawy może rozstrzygnąć, czy wniosek adwokatów państwa Krasińskich był poprawny. Jeśli podzieli nasze zastrzeżenia, spadkobiercy nie mają praw do Królikarni – powiedział "Gazecie Stołecznej" - mec. Marcin Nosiński, który reprezentuje Muzeum Narodowe.

Ratusz analizuje sytuację

Ratusz póki co nie podjął decyzji w tej sprawie.

- Nie będzie prostego wydania zaświadczenia o zwrocie dla rodziny państwa Krasińskich – zapowiedział Marcin Bajko, dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Prezydent o dekrecie BierutaMarcin Gula /tvnwarszawa.pl

b/r