Sondaż z okręgu warszawskiego: większość dla Koalicji Europejskiej

Warszawa

Wyniki sondażowe w okręgu warszawskimTVN24
wideo 2/2

Na najwięcej miejsc w europarlamencie z okręgu Warszawa 1 może liczyć Koalicja Europejska – wynika z sondażu Ipsos dla TVN24.

O godzinie 21 zakończyło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Poznaliśmy od razu pierwsze sondażowe wyniki - exit poll. Między innymi z okręgu Warszawa 1 (mieszkańcy stolicy i ośmiu podwarszawskich powiatów, a także głosy z obwodów za granicą państwa).

Wybory do europarlamentu 2019. Zobacz specjalny serwis tvn24.pl>

Zwycięzca z Koalicji Europejskiej

Z sondażu wynika, że najwięcej głosów otrzymał Włodzimierz Cimoszewicz z Koalicji Europejskiej. Drugie miejsce przypadło Jackowi Saryusz-Wolskiemu (PiS). Trzecie Danucie Hübner (KE).Czwarty wynik w okręgu Warszawa 1 należy do Kamili Gasiuk-Pihowicz, która – według sondażu – prawdopodobnie dostanie się do europarlamentu.

Ostatni jest lider Wiosny - Robert Biedroń.

Z sondażu wynika, że frekwencja w okręgu 4 Warszawa 1 wyniosła 54,2 procent.

Przegrane "jedynki" i "dwójki"

Według sondażu, do europarlamentu nie dostali się natomiast między innymi Andrzej Halicki ("dwójka" na liście KE) czy Michał Boni ("piątka"). Przegranym jest też Stanisław Tyszka z Kukiz'15, który startował z pierwszego miejsca i Adrian Zandberg czyli "jedynka" Lewicy Razem - obydwa ugrupowania nie przekroczyły progu. Europosłem nie został też Robert Gwiazdowski, który również startował z pierwszego miejsca na liście Polska Fair Play.

Z listy PiS przegranym jest z pewnością Ryszard Czarnecki (startował z drugiego miejsca). Do europarlamentu nie weszła też "dwójka" Wiosny - Joanna Scheuring-Wielgus.

NAJWIĘKSI EUROPRZEGRANI

Okręg numer 5

Sondaż pokazuje również, kto otrzyma mandat w okręgu 5 - Warszawa 2 (obejmuje pozostałą część województwa mazowieckiego). Najwięcej głosów otrzymał tam Adam Bielan (PiS), drugie miejsce zajął Zbigniew Kuźmiuk (PiS), a trzecie Jarosław Kalinowski (KE).

Sondażowa frekwencja w tym okręgu wyniosła 41,6 procent.

Zwycięstwo PiS w kraju

Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, na pierwszym miejscu w całych wyborach znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. PiS zdobyło 42,4 proc. głosów.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska. Na to ugrupowanie zagłosowało 39,1 proc. ankietowanych. Ostatnie miejsce podium według sondażu exit poll zajęła Wiosna - partię tę poparło 6,6 proc. badanych.

Na Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy zagłosowało 6,1 proc. Ugrupowanie Kukiz’15 według sondażu exit poll zdobyło 4,1 proc. głosów. Na Lewicę Razem zagłosowało 1,3 proc. ankietowanych. Na inne ugrupowania - 0,4 proc.

ran/r