Sondaż: Platforma sama rządzić nie może

Warszawa

fot

Wiemy jak sondażowe wyniki przekładają się na miejsca w polskim Sejmie. Zwycięska Platforma Obywatelska z 39,6 proc. poparciem zgromadzi 212 mandatów, więc sama rządzić nie może.

Prawo i Sprawiedliwość, które dostało 30,1 proc. może liczyć na 158 miejsc w Sejmie. Według sondażu TNS OBOP pozostałe partie zgromadziły kilkadziesiąt mandatów.

Z koalicjantem

Ruch Palikota - 39, Polskie Stronnictwo Ludowe - 27, a Sojusz Lewicy Demokratycznej 23. Jeden mandat przypada mniejszości niemieckiej.

Przy takim rozdaniu Platforma Obywatelska co prawda nie może rządzić sama, ale wystarczy, że dobierze sobie jednego koalicjanta z trójki – RPP, PSL lub SLD (do uzyskania większości w Sejmie potrzeba 231 mandatów).

Pierwsze, sondażowe wyniki

Podane wyniki to pierwsze, sondażowe rezultaty, badania przeprowadzonego metodą exit poll w losowo wybranych 900 lokalach na terenie całego kraju przez ankieterów TNS OBOP dla TVN24 i TVP.

Ankieterzy przez cały czas trwania głosowania, od godziny 7 do 21, przepytali około 100 tysięcy osób, które oddały już głos. Zazwyczaj margines błędu w sondażach exit poll wynosi mniej niż 2 procent.

ran/roody