Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Sondaż: Gronkiewicz-Waltz po raz trzeci prezydentem stolicy

Warszawa

fot. PAP, film: TVN24Sondaż: w Warszawie wygrała Gronkiewicz-Waltz

Hanna Gronkiewicz-Waltz wygrała z Jackiem Sasinem w drugiej turze wyborów prezydenckich w Warszawie. Kandydatka Platformy Obywatelskiej trzecią kadencję z rzędu będzie rządziła stolicą - wynika z sondażu IPSOS dla TVN24.

Urzędująca prezydent uzyskała 58,5 proc. głosów, a kandydat Prawa i Sprawiedliwości 41,5 proc. Frekwencja w stolicy wyniosła 44,2 procent.

W I turze Gronkiewicz-Waltz uzyskała 47,19 proc. głosów, natomiast Jacek Sasin 27,71 proc. Ponieważ żaden z kandydatów nie przekroczył 16 listopada progu 50 proc., potrzebna była "dogrywka".

Hanna Gronkiewicz-Waltz dziękuje swoim wyborcom
TVN24
Komentarz Jacka Sasina po ogłoszeniu sondażowych wyników
TVN24

Prezydent po raz trzeci

Jeżeli wyniki sondażowe z II tury się potwierdzą, to Gronkiewicz-Waltz przez kolejne cztery lata będzie rządziła Warszawą. I będzie to trzecia z rzędu kadencja przedstawicielki PO.

Gronkiewicz-Waltz pierwszy raz objęła fotel prezydenta stolicy w grudniu 2006 roku. Wówczas wygrała z Kazimierzem Marcinkiewiczem. Wprawdzie w I turze zajęła drugie miejsce (34,47 proc. głosów), ale w II pokonała Marcinkiewicza, uzyskując 53,18 proc. głosów.

W kolejnych wyborach, które odbyły się w 2010 roku, zwycięstwo Gronkiewicz-Waltz było już zdecydowane. W I turze zdobyła 53,67 proc. głosów. W tyle zostawiła między innymi Czesława Bieleckiego, który był kandydatem PiS.

Sukcesy i porażki

Za czasów Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie powstał m.in. most Marii Skłodowskiej-Curie, dokończono budowę I linii metra, zbudowano też Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich i zmodernizowano oczyszczalnię ścieków "Czajka". Sprywatyzowano także Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Nie udało się za to zbudować zapowiadanego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, opóźniona jest także przebudowa lewobrzeżnych bulwarów wiślanych.

Władze stolicy kupowały nowe autobusy i tramwaje, powstał również system rowerów miejskich – Veturilo. Z drugiej strony podnoszono ceny biletów komunikacji miejskiej, zdecydowano też, że na ulice wyjedzie mniej autobusów, a inne zmienią trasy.

W czasie rządów Gronkiewicz-Waltz w stolicy budowano centralny odcinek II linii metra. Miał być gotowy jesienią 2013 roku, ale inwestycja złapała opóźnienie (obecnie trwają odbiory, według zapowiedzi ratusza podziemną kolejką pojedziemy w połowie grudnia).

Nieważne referendum

Przed rokiem odbyło się referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska prezydenta Warszawy. Zainicjował je Piotr Guział, który w tegorocznych wyborach zajął trzecie miejsce. Referendum odbyło się 13 października 2013 roku, ale z powodu zbyt niskiej frekwencji było nieważne. Za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz głosowało ok. 95 proc. osób.

KOMENTARZ GRONKIEWICZ-WALTZ PO I TURZE WYBORÓW:

"Jestem wdzięczna, że mi zaufaliście"
TVN24

Główne zdjęcie: Radek Pietruszka/PAP

ran//ec